Tychy dostaną prawie 50 milionów złotych! Przebudowane zostaną dwa wiadukty

Tychy zgłosiły wnioski w ramach pilotażowego naboru wniosków do Programu Inwestycji Strategicznych, tzw. Polskiego Ładu. Właśnie ogłoszono, które projekty otrzymają rządowe dofinansowanie.

Fot. Miasto Tychy
249048078 410809633939089 1519735143434552704 n

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił wyniki pierwszej edycji pilotażowego Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowego Funduszu Polski Ład skierowanego do jednostek samorządu terytorialnego. Wśród nich znalazły się Tychy.

50 milionów na inwestycję!

Miasto Tychy zostanie wsparte kwotą 47 500 000 złotych na przebudowę dwóch wiaduktów drogowych w ciągu drogi krajowej 44. Wiadukty znajdują się na ulicy Mikołowskiej w Tychach. Jak informuje Urząd Miasta Tychy szacunkowy koszt całej inwestycji wyniesie 50 milionów złotych.

– Otrzymanie dofinansowania na realizację tej wielomilionowej inwestycji jest dla nas bardzo ważne. Wiadukty są w złym stanie technicznym i wymagają całkowitej przebudowy. Od razu zabieramy się do pracy i rozpoczynamy projektowanie – mówi Hanna Skoczylas, zastępca prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

W ramach inwestycji m.in. zostaną wyburzone stare obiekty, przebudowie ulegną jezdnie oraz ciągi pieszo-rowerowe. Oprócz dofinansowania rządu Tychy również dołożą środki z budżetu miasta. Całkowity koszt inwestycji szacowany jest na 50 milionów złotych.

Program Inwestycji Strategicznych na Śląsku

W ramach rządowego Funduszu Polski Ład: Programu Inwestycji Strategicznych dofinansowanie otrzymało ponad 2700 samorządów z całej Polski. Przy podziale środków przyjęto zasadę proporcjonalności. Gminy do 20 tys. mieszkańców otrzymały wsparcie w wysokości od kilku do maksymalnie kilkanaście mln zł, w przypadku miast wsparcie ma sięgać kilkudziesięciu milionów złotych.

Jak poinformował poseł Jerzy Polaczek miasta Okręgu wyborczego nr 31 Katowice otrzymają 356 176 809,82 zł na inwestycje.

– To kolejne rządowe środki, które trafią do miast i gmin naszego regionu! Środki Programu Inwestycji Strategicznych – Rządowy Fundusz Polski Ład na inwestycje samorządowe zmieniają oblicze naszego regionu i pozytywnie wpłyną jakość życia mieszkańców! Program Inwestycji Strategicznych wspiera zrównoważony rozwój i nowe inwestycje m.in. w drogi, transport publiczny, kanalizację, szkoły czy boiska. Działania te poprawią warunki życia mieszkańców naszych miast – informuje Jerzy Polaczek, poseł z ramienia Prawa i Sprawiedliwości.

Reakcja prezydenta Tychów

– Mamy to. Właśnie napłynęła do nas informacja, że Miasto Tychy otrzymało dofinansowanie z Programu Inwestycji Strategicznych. Ile? 47,5 mln złotych. Na co? Przebudowę dwóch wiaduktów drogowych na DK-44 - ul. Mikołowskiej w Tychach. Wiadukty są w złym stanie technicznym i wymagają całkowitej przebudowy. Od razu zabieramy się do pracy i rozpoczynamy projektowanie. Więcej szczegółów wkrótce – poinformował na Facebooku prezydent Tychów Andrzej Dziuba.