Tychy gotowe na zimę! MZUiM potwierdza gotowość do Akcji Zima

Miejski Zarząd Ulic i Mostów zapewnia o przygotowaniu do Akcji Zima. W tym czasie o bezpieczeństwo kierowców i mieszkańców zadbają też spółdzielnie, zakłady pracy, instytucje, bo nich spoczywa część zimowych obowiązków. Jak miasto przygotowało się do zimy?

UM Tychy
L 5

MZUiM Tychy informuje, że przygotował

  • 14 pługo-piaskarek,
  • 17 ciągników z pługami i rozrzutnikiem,
  • 10 dwuosobowych brygad do ręcznego odśnieżania
  • 1480 ton soli drogowej
  • 1900 ton piasku

Pracą wszystkich służb odpowiedzialnych za zimowe utrzymanie dróg kieruje Miejski Ośrodek Dyspozycyjny znajdujący się przy Straży Miejskiej w Tychach.

– Wszelkie uwagi można zgłaszać na ogólnodostępne, całodobowe numery telefonów: linia bezpłatna 986 oraz linia płatna: 32/776-39-86 – informuje Urząd Miasta Tychy.

Obowiązki MZUiM Tychy i standardy odśnieżania dróg

Jednostką, która odpowiada za utrzymanie chodników i dróg publicznych w mieście jest Miejski Zarząd Ulic i Mostów.

- W Tychach obowiązują trzy standardy odśnieżania dróg. Pod szczególnym nadzorem znajdują się DK-1 i DK-86 wraz z węzłami. Tu obowiązywać będzie II podwyższony standard, co oznacza, że sprzęt będzie wyjeżdżał na te drogi w pierwszej kolejności. Natomiast DK-44 oraz drogi powiatowe utrzymywane są w II standardzie. Drogi gminne o mniejszym znaczeniu komunikacyjnym odśnieżane są według III standardu zimowego utrzymania – mówi Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach.

O bezpieczeństwo na tyskich drogach, będą dbać te same firmy, które w ubiegłym sezonie zajmowały się odśnieżaniem.

  • Master Odpady i Energia
  • BIO-EKOS
  • EKO-OGRÓD

Pomoc systemu GPS w trakcie zimy

- Cały sprzęt wyposażony jest w GPSy, które lokalizują pojazd na e-mapie i monitorują jego pracę. Dzięki temu w razie potrzeby np. podczas śnieżycy, możemy reagować natychmiast i wysłać pojazdy w odpowiednie miejsce – dodaje dyrektor MZUIM.

System GPS znajduje się również w Ośrodku Dyspozycyjnym przy Straży Miejskiej w Tychach.

Pierwszeństwo odśnieżania

Jak już wspominaliśmy, drogi podzielone są ze względu na standard. To on decyduje o kolejności odśnieżania, ale też o wykorzystaniu soli.

– Sól wykorzystywana jest na drogach krajowych i głównych ciągach komunikacyjnych pierwszej kolejności odśnieżania. Mieszankę piaskowo-solną i piasek stosuje się na drogach gminnych w dzielnicach podmiejskich, ciągach pieszych, chodnikach, placach, parkingach – informują tyscy urzędnicy.