Tychy na pocztówkach z XX wieku. Basen, zieleń i… Browar Książęcy

Zdecydowanie Tychy ubiegłego wieku nie przypominają tych dzisiejszych. Kiedyś powstające młode miasto, budowane z zamysłem miasta „sypialni”. Dzisiaj w Tychach dzieje się trochę więcej, a na pewno jest bardziej kolorowo niż na pocztówkach z XX wieku.

To tak, początek powojennej historii Tychów datuje się na 1950 rok, kiedy to Prezydium Rządu podjęło decyzję o budowie miasta socjalistycznego w duchu i narodowego w formie ­– Nowych Tychów. W 1951 roku Tychy otrzymały prawa miejskie. Projektantem pierwszego osiedla, które odpowiadało obowiązującej doktrynie był Tadeusz Teodorowicz Todorowski. Osiedle A do dzisiaj wyróżnia się swoim wyglądem spośród wszystkich Śląskich miast. Podobny klimat tyskiego osiedla oddaje dzielnica Krakowa – Nowa Huta.

Na tyskim osiedlu znaleźć można attyki, kolumnady, czy arkady. Różne płaskorzeźby również zdobią te narodowe w formie osiedle. W centrum osiedla A znajduje się plac z fontanną, dawniej imienia Józefa Stalina, dzisiaj św. Anny. Na osiedlu A w późniejszych latach wybudowano odkryty basen, którego już nie ma. Są za to Paprocany i jezioro, bardziej poprawnie staw. Na pocztówkach z ubiegłego wieku można podpatrzeć jak kilkadziesiąt lat temu wyglądały Paprocany, albo już nieistniejący odkryty basen.

Symbol Tychów, czyli piwo również znalazło się na pocztówkach i to nie byle jakich. Takich nawet sprzed 100 lat. Wszystkie tyskie atrakcje, te bardziej i mniej ważne zostały uwiecznione na kartkach pocztowych, które do dzisiaj mogą zachwycać. Detale jakie się na nich znalazły pokazują minione lata, a niektórych mogą po prostu irytować prostotą.