Tychy. Parking wielopoziomowy przy Szpitalu Wojewódzkim. Zaczyna się budowa

Zaczyna się budowa nowego parkingu wielopoziomowego typu Park&Ride w Tychach. Powstanie obok Szpitala Wojewódzkiego, na rogu ulic Wyszyńskiego i Edukacji.

PR wizualizacja 11

Inwestycja jest zlokalizowana u zbiegu ulic Wyszyńskiego i Edukacji w Tychach. Dokładnie na terenie istniejącego parkingu, jaki znajduje się w sąsiedztwie Szpitala Wojewódzkiego.

Nowy parking wielopoziomowy przy Szpitalu Wojewódzkim pomieści 117 aut

W środę 5 maja 2021 r. teren ten został przekazany wykonawcy.

- Plac budowy zostanie wygrodzony, a to oznacza, że nie będzie możliwości zatrzymywania się na istniejącym parkingu, jaki mieści się przy Szpitalu Wojewódzkim – tłumaczy Agnieszka Kijas, rzecznik Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. – Kierowców prosimy, by nie pozostawiali tam swoich samochodów.

Docelowo na nowym parkingu będzie:

  • 117 miejsc postojowych dla samochodów osobowych (57 miejsc na parterze i 60 miejsc na pierwszym piętrze),
  • 48 miejsc postojowych dla rowerów,
  • 22 miejsca postojowe dla motocykli.
- Parking Park&Ride będzie mieć dwie kondygnacje nadziemne. Dolną, przeznaczoną na garaż zamknięty oraz górną, gdzie przewidziano parking otwarty, zadaszony, z ażurowymi ścianami zewnętrznymi – tłumaczy Artur Kruczek, dyrektor Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów w Tychach. - W strefie wjazdu znajdować się będzie pomieszczenie dozoru, umożliwiające kontrolę wizualną wjeżdżających i wyjeżdżających samochodów.

Przewidziano także wiele udogodnień dla osób niepełnosprawnych. By zapewnić im dostęp do obu kondygnacji parkingu Park&Ride, wejście na parter budynku zostanie wyrównane z poziomem chodnika.

- W jednej z klatek będzie się znajdować dźwig osobowy przystosowany dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich. W pobliżu dźwigu, na obu kondygnacjach, zostaną wyznaczone miejsca postojowe dla osób niepełnosprawnych. Ponadto wszystkie ciągi piesze zaprojektowano w sposób ułatwiający poruszenie się osobom na wózkach inwalidzkich, osobom o ograniczonej sprawności ruchowej oraz osobom starszym – wyjaśnia Arkadiusz Bąk, zastępca dyrektora MZUiM ds. realizacji inwestycji.

Na razie nie będzie dodatkowych utrudnień na drogach

Oprócz wyłączenia parkingu drogowcy nie przewidują na ten moment poważniejszych utrudnień w ruchu. Te pojawią się dopiero z chwilą rozbudowy układu drogowego. Chodzi o przebudowę istniejących ciągów pieszych, budowę nowych odcinków chodników i ścieżek rowerowych o łącznej długości 675 metrów, a także wymianę dwóch wiat przystankowych zlokalizowanych po obu stronach ulicy Wyszyńskiego.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 15 mln zł z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego stanowi ponad 81% proc. (11,5 mln zł).