Tychy: Ponad 60 wykroczeń na przejściach dla pieszych. Policyjna akcja „Bezpieczny pieszy”

Policjanci z tyskiej drogówki przeprowadzili akcję pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. Na celowniku piesi, rowerzyści i kierowcy. W trakcie działań odnotowano ponad 60 wykroczeń w rejonie przejść dla pieszych.

Przejście

Zwracając uwagę na bezpieczeństwo w ruchu drogowym tyscy policjanci przeprowadzili działania pod nazwą „Bezpieczny pieszy”. Skupili się na zachowaniu pieszych, rowerzystów oraz kierowców. Ponad 60 wykroczeń dotyczyło kierujących pojazdami. Przewinienia jakich dopuścili się kierowcy dotyczyły przekraczania prędkości w rejonie przejść dla pieszych. – Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo też wchodzącemu na to przejście – przypominają policjanci.

Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności

Policjanci tłumaczą także, że pieszy, rowerzysta czy osoba jadąca na hulajnodze elektrycznej także powinny pamiętać, że prawo nie zwalnia ich z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności podczas wchodzenia i przechodzenia przez jezdnię i korzystania z przejścia dla pieszych. – W dalszym ciągu zabrania się także wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych – podkreślają mundurowi.

– Pamiętajmy, że żadne przepisy, ani też znaki, nie sprawią, że będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni! – apelują policjanci.