Tychy Press Photo 2021– nabór zgłoszeń tylko do 19 stycznia

Rusza nabór zdjęć do kolejnej edycji konkursu Tychy Press Photo. Pula nagród to 3 000 zł.

Tychy pres photo

Tychy Press Photo to festiwal fotografii dokumentalnej, który odbywa się od 2001 roku. Od tego czasu, kapituła konkursu zbiera corocznie zdjęcia dokumentujące życie w Tychach lub będące dziełem fotografów z miastem związanych. Wśród fotografii zgłaszanych do konkursu przewinęło się wiele wybitnych zdjęć, autorstwa zarówno osób mało znanych, jak i dziennikarzy związanych z różnymi gazetami – przez wiele lat funkcjonowania konkursu brali w nim udział między innymi dziennikarze Gazety Wyborczej czy Dziennika Zachodniego.

W tym roku, formuła konkursu nieco się zmieni. Fotografie będą przyjmowane tylko w formie plików graficznych, wysyłanych elektronicznie. Każdy plik musi być zapisany w formacie JPG i mieć rozdzielczość 300 dpi, przy czym dłuższy bok musi liczyć minimum 30 cm. Zdjęcia, łącznie z plikiem i skanem podpisanej karty zgłoszenia można wysłać na adres mailowy przez bezpłatny portal WeTransfer.com. Organizatorzy konkursu wyrażają przy tym nadzieję, że nowa formuła przyniesie ze sobą szereg korzyści: będzie tańsza, bardziej ekologiczna i, w obecnych czasach, choć trochę, bezpieczniejsza niż tradycyjny sposób wysyłania fotografii pocztą.

Każdy uczestnik może zgłosić do konkursu łącznie do 20 zdjęć. Mogą to być zdjęcia pojedyncze, lub fotoreportaże, liczące do 8 ujęć.

Wszystkie zdjęcia powinny być wykonane w 2020 roku, przez osoby związane z Tychami lub, w przypadku fotografów spoza miasta, „dziejące się” w Tychach. Zdjęcia przyjmowane są do 19 Stycznia, do godziny 23.59.

Ogłoszenie wyników planowane jest na 13 marca 2021. To, czy będzie ono miało formę wirtualną, czy klasycznego wernisażu, zależy od warunków epidemiologicznych i związanych z sytuacją ograniczeń.

Jury przyzna nagrody w trzech kategoriach: za najlepszą fotografię, najlepszy fotoreportaż, oraz za zdjęcie lub fotoreportaż wykonany w Tychach. Regulamin oraz wszelkie informacje związane z konkursem dostępne są na oficjalnej stronie Tychy Press Photo.