Tychy przygotowują się do przyjęcia uchodźców z Ukrainy. "Czekamy na decyzję wojewody"

Śląskie magistraty kilka dni temu wydały specjalne pisma do wojewody, w których określiły, które obiekty w miastach mogą służyć jako schron dla uchodźców. Również tyski magistrat przygotował listę takich miejsc, jednak jeszcze ich nie ujawnił.

fot. Twitter/Olga Tokariuk
Atak Rosji na Ukrainę Kijów

Śląskie miasta otrzymały polecenie od Urzędu Wojewódzkiego, by wyznaczały miejsca, które mogą służyć jako azyl dla uchodźców w przypadku eskalacji konfliktu zbrojnego na Ukrainie. Również Tychy takie obiekty zaproponowało.

- Jesteśmy przygotowani na przyjęcie uchodźców z Ukrainy w naszym mieście. Natomiast czekamy na jakiekolwiek decyzje wojewody w tym zakresie. Gdziekolwiek te osoby będą lokowane zależy to od wojewody i rządu - tłumaczy Ewa Grudniok, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Tychy.

Prezydent Tychów wspiera Ukraińców

Andrzej Dziuba kilka dni wcześniej wydał oświadczenie, w którym okazał wsparcie i zaoferował pomoc Ukraińcom. Tłumaczy, że wielu z nich pracuje w mieście, a ich dzieci uczęszczają do tyskich placówek.

- Ukraina ma prawo iść swoją drogą demokratycznych przemian. Obywatelki i obywatele Ukrainy mają prawo budować swoją przyszłość w oparciu o fundamentalne wartości: niepodległość, suwerenność i bezpieczeństwo, a integralność jej granic nie powinna być w żaden sposób naruszana ani kwestionowana - wyjaśnia Andrzej Dziura, prezydent Tychów.

Dodaje, że chce by nasi wschodni sąsiedzi wiedzieli, że w razie eskalacji konfliktu, mogą liczyć na mieszkańców Tychów.

Co najmniej 140 osób zginęło

Przypomnijmy, że do inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę doszło 24 lutego 2022 o godzinie 4 polskiego czasu. Prezydent Rosji w telewizyjnym wystąpieniu ogłosił, że Rosja przeprowadza "specjalną operację wojskową" w Donbasie. W sieci zaczęły pojawiać się filmiki wybuchów z m.in. Charkowa, Kijowa i Odessy.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po inwazji Rosji ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. W orędziu tłumaczył, że eksplozje nastąpiły w wielu miastach Ukrainy. Zełeński poprosił obywateli o zachowaniu spokoju i pozostanie w domach. Aktualnie ukraińskie media donoszą o co najmniej 140 ofiarach śmiertelnych i kilkudziesięciu osobach rannych.

czytaj więcej:

Tychy flaga Ukrainy

Andrzej Dziuba o pomocy samorządu

Png 20211109 003524 0000

Radna apeluje o podświetlenie urzędu na biało-czerwono

Roman lopez Wpw Vfb3 b B4 unsplash

"Postaw na nogi!" pod Żyrafą! Wystąpi Dawid Tomala

In 20210616 123427639

Kolejne skrzyżowanie będzie nieprzejezdne

Zablokowany pojazd

Kolejny kierowca zablokował się pod "Mostem Mistrzów"

Lotto

Niedaleko Tychów ktoś wygrał wielkie pieniądze!

Policja

Policjanci uświadamiali tyskich seniorów