Tychy uruchomiły pierwszy Punkt Pomocy Cudzoziemcom! Sprawdź, gdzie się znajduje

Coraz więcej cudzoziemców zza wschodniej granicy przyjeżdża na stałe do Tychów. Dlatego 4 listopada 2021 roku w Tychach uruchomiono pierwszy w mieście Punkt Pomocy Cudzoziemcom.

Jak pokazują dane statystyczne coraz więcej cudzoziemców zza wschodniej granicy na stałe przeprowadza się do Tychów. Wśród nich są zarówno migranci zarobkowi, jak i osoby, które na stałe przeprowadzają się do naszego miasta. Każda z tych osób może potrzebować wsparcia i doradztwa w pytaniach dotyczących m.in. legalizacji pracy i pobytu oraz adaptacji w nowym miejscu zamieszkania. Dlatego Tychy postanowiły uruchomić Punkt Pomocy Cudzoziemcom.

– Coraz więcej obcokrajowców mieszka w naszym kraju, często nie znając języka polskiego, co powoduje sporo problemy chociażby uzyskaniem informacji w różnych urzędach czy instytucjach. Dzieci nie znając języka polskiego idą do szkoły i zaczynają się trudności adaptacyjne. To przeszkoda, która utrudnia dzieciom dostęp do wiedzy i komunikowanie się z innymi dziećmi. Dlatego w Tychach powstał Punkt Pomocy Cudzoziemcom – informuje Urząd Miasta Tychy.

Punkt pomocy znajduje się na Placu Św. Anny 2 w Tychach. Będzie on prowadzony przez Fundację Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej.

„Chcemy pomóc takim osobom zaadaptować się w naszym mieście, rozpocząć nowe życie” – mówi Maciej Gramatyka

- W Tychach mieszka coraz większa grupa cudzoziemców, głównie ukraińsko i rosyjskojęzycznych. Wyjazd do obcego kraju, często bez znajomości języka jest z pewnością dużym wyzwaniem i wiąże się, zwłaszcza na początku, z wieloma problemami. Chcemy pomóc takim osobom zaadaptować się w naszym mieście, rozpocząć nowe życie. Dlatego uruchomiliśmy Punkt Pomocy Cudzoziemcom, w którym na wsparcie będą mogli liczyć nie tylko dorośli, ale także dzieci - uczniowie szkół podstawowych – mówi Maciej Gramatyka – z-ca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Kurs języka, pomoc doradcza i wsparcie językowe

- W naszym punkcie będzie można wziąć udział w intensywnym kursie języka polskiego, otrzymać pomoc doradczą dotyczącą legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce, pomoc w poszukiwaniu pracy, tłumaczeniu i wypełnieniu dokumentów, wniosków, a także wsparcie językowe w urzędach oraz instytucjach miejskich. Dziękuję wszystkim osobom, dzięki którym ten punkt powstał – mówi Oksana Mytiai z Fundacji Międzynarodowe Centrum Pomocy Psychologicznej.

Jak informuje Urząd Miasta Tychy, dzieci będą mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego i pedagogicznego oraz wziąć udział w wydarzeniach i spotkaniach integracyjnych. Z kolei rodzice będą mogli wziąć udział w spotkaniach dotyczących m.in. systemu edukacji w Polsce, wymagań i zasad oceniania wiedzy czy zasad współżycia społecznego.

4756 pracowników zza granicy w 2021 roku

Jak możemy przeczytać na stronie tyskiego magistratu, tylko w tym roku, Powiatowy Urząd Pracy w Tychach wydał 4756 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, z tej liczby 4323 oświadczenia wydano obywatelom Ukrainy. Do tyskich szkół i przedszkoli chodzi obecnie 239 dzieci nie będących obywatelami Polski. Dwoje z nich wzięło udział w otwarciu Punktu Pomocy Cudzoziemcom.

Podczas otwarcia punktu wystąpił zespół „Zielone niebo”, którego członkowie grają na badurze - ukraińskim ludowym instrumencie muzycznym. Goście mieli także okazję spróbować Korowaj – rodzaj kołacza, tradycyjnego, obrzędowego pieczywa pszennego.

Fundacja i punkt pomocy

Działalność Fundacji koncentruje się na działaniach mających pomóc migrantom ukraińsko i rosyjskojęzycznym w takich obszarach jak:

  • nabycie wiedzy w trakcie intensywnego kursu języka polskiego;
  • udzielenie pomocy doradczej w zakresie prawa dot. legalizacji pracy i pobytu cudzoziemców w Polsce;
  • udzielenie pomocy w poszukiwaniu pracy, tłumaczeniu i wypełnieniu dokumentów, wniosków, wsparcie językowe w urzędach oraz instytucjach miejskich;
  • udzielenie wsparcia psychologicznego, pedagogicznego dla dzieci;
  • zorganizowanie wydarzeń integracyjnych;
  • spotkania organizacyjne dla rodziców na tematy systemu edukacji w Polsce, wymagań i zasad oceniania wiedzy, zasad współżycia społecznego.

Dane kontaktowe: