Tychy: Warsztaty i debata „w poszukiwaniu nowego centrum”. Miasta Idei

Jak informuje urząd miasta w poniedziałek, 25 lipca 2022 r., w tyskiej Mediatece odbędą się warsztaty i debata ekspercka dotycząca „nowego centrum Tychów”. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Miasta Idei.

UM Tychy
Nowe centrum miasta Tychy

- Najważniejsze w nowym centrum miasta Tychy będą tętniące życiem przestrzenie publiczne - pełne różnorodności, zieleni i przede wszystkim ludzi! – przekonuje Michał Lorbiecki, tyski urbanista i pełnomocnik prezydenta ds. nowego centrum miasta Tychy. Jak dodają urzędnicy nowe centrum Tychów ma być miejscem tętniącym życiem, które będzie opierać się na Osi Zielonej i równolegle biegnącej osi kolejowej. Projekt ma w zamyśle wprowadzić zmiany na alei Jana Pawła II, z arterii zmieni się w jednopasmową, miejską ulicę. Pomysł wybudowania centrum Tychów, to także symboliczne domknięcie rozbudowy miasta, które ma dać nowe miejsce do spotkań mieszkańców.

W związku z budową centrum Tychów, ma powstać około 3,5 tys. nowych mieszkań. Podczas pierwszej prezentacji wstępnych wizualizacji i konspektu rozbudowy „nowego centrum Tychów” prezydent miasta Andrzej Dziuba wspomniał, że pierwsze prace na terenie przy al. Jana Pawła II mogą ruszyć dopiero za około 5 lat. Prezydent obrał za cel podzielenie działek do końca kadencji, żeby jak tłumaczył kolejna osoba, która wygrałaby wybory mogła kontynuować prace w tym rejonie.

Warsztaty i debata o centrum miasta Tychy

Na poniedziałkową debatę oraz warsztaty zaproszeni są wszyscy mieszkańcy, którzy chcieliby porozmawiać i posłuchać o centrum Tychów, w szczególności o: wystroju, funkcjach osi zielonej, placu centralnego, alei Jana Pawła II. Jednak na wydarzenie obowiązują zapisy, przez co liczba uczestników jest ograniczona. Warsztaty rozpoczną się o godzinie 16.30. Zgłoszenia należy wysyłać pod adres e-mail: przemyslaw.jedlecki@agora.pl.

Po warsztatach, również w Mediatece, odbędzie się debata ekspercka, na którą zaproszono: prezydenta Tychów - Andrzeja Dziubę, pełnomocnika ds. rozwoju nowego centrum miasta Tychy - Michała Lorbeckiego, urbanistę - Pawła Jaworskiego, architekta - Wojciecha Małeckiego, pełnomocniczkę prezydenta Dąbrowy Górniczej ds. organizacji pozarządowych - Magdalenę Mike.

Debata rozpocznie się o 18.15. Spotkanie jest otwarte i będzie transmitowane na Facebook’u Wyborcza.pl Katowice oraz na stronie katowice.wyborcza.pl.