Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Tyscy policjanci przeprowadzili akcje „Bezpieczny Rowerzysta”

W trosce o bezpieczeństwo rowerzystów tyscy policjanci przeprowadzili w środę (13.05.21) akcje „Bezpieczny Rowerzysta”. Działania miały za zadanie uświadamiać rowerzystów o zagrożeniach w ruchu drogowym.

Rower

Należy pamiętać, że kierujący rowerem, jako uczestnik ruchu drogowego, jest jednym z najbardziej narażonych na tragiczne skutki zdarzeń drogowych.

Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Poruszając się nim, nie chroni nas karoseria, ani poduszki powietrzne. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie, ponieważ każde zderzenie lub upadek, może skończyć się nieprzyjemnymi lub tragicznymi w skutkach konsekwencjami. W przypadku poruszania się w ruchu miejskim, powiedzenie „mieć oczy dookoła głowy”, jest w przypadku rowerzystów bardzo ważne. Należy też bezwzględnie przestrzegać przepisów obowiązujących w ruchu drogowym – informuje tyska komenda policji

Pijany kierujący

Podczas akcji policjanci z tyskiej drogówki ujawnili łącznie 29 wykroczeń popełnionych przez kierujących pojazdami wobec rowerzystów oraz 4 wykroczenia popełnione przez samych rowerzystów. Ponadto w ręce policjantów wpadł kierujący, który w organizmie miał ponad 1,5 promila alkoholu.

Przypominamy, że o bezpieczeństwie na drodze decyduje nie tylko sprawne oświetlenie roweru, ale także wzajemny szacunek na drodze, kierowanie się zasadą ograniczonego zaufania oraz znajomość przepisów ruchu drogowego. Pamiętajmy także, że dobrze widoczny rowerzysta, to Bezpieczny uczestnik ruchu! – dodaje tyska policja

W ostatnich latach w Tychach w ramach rewitalizacji chodników oraz dróg powstaje wiele ścieżek rowerowych i ciągów pieszo-rowerowych. Ważne jest, żeby pamiętać o zasadach ruchu drogowego, a także o wzajemnym szacunku, który powinien panować wśród uczestników ruchu.