Tyscy policjanci zatrzymali Afgańczyka. Przyjechał do Polski w naczepie ciężarówki

W niedzielę, 20 marca 2022 r., funkcjonariusze straży granicznej otrzymali informację od policjantów z tyskiej komendy o obcokrajowcu, który prawdopodobnie przyjechał do Polski ukryty w naczepie ciężarówki.

Straż Graniczna
Afgańczyk w Tychach

Po otrzymaniu informacji funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu podjęli czynności mające na celu identyfikację mężczyzny, którego znaleziono ukrytego w naczepie. Cudzoziemiec nie posiadał przy sobie żadnych dokumentów, które mogłyby potwierdzić jego tożsamość. Nie posiadał też żadnych dokumentów uprawniających go do legalnego pobytu w Polsce.

Został zatrzymany i przewieziony do Placówki Straży Granicznej w Sosnowcu. Podczas prowadzonych czynności mających na celu wyjaśnienie pochodzenia mężczyzny dzięki tłumaczowi funkcjonariusze straży granicznej ustalili jego afgańskie obywatelstwo i dane osobowe. W trakcie przesłuchania Afgańczyk oświadczył, że swoją nielegalną podróż rozpoczął w Turcji. Przez kilka dni jechał ukryty w naczepie ciężarówki przez Bułgarię, Rumunię, Węgry i Słowację, aż w końcu wpadł w Tychach. Jego celem podróży były Niemcy.

Postępowanie wobec nielegalnego przekroczenia granicy

– W związku z popełnieniem przestępstwa polegającego na nielegalnym przekroczeniu granicy ze Słowacji do Polski przy użyciu podstępu, wobec Afgańczyka wszczęto postępowanie karne z art. 264 § 2 kodeksu karnego. Cudzoziemiec przyznał się do popełnienia zarzucanego mu czynu i złożył wyjaśnienia. Następnie dobrowolnie poddał się karze uzgodnionej z prokuratorem Prokuratury Rejonowej w Żywcu, tj. 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na okres próby 2 lat. Wobec cudzoziemca wszczęte zostało postępowanie administracyjne zmierzające do wydania decyzji zobowiązującej go do powrotu – informują funkcjonariusze straży granicznej.

Podczas prowadzonych czynności, zatrzymany mężczyzna wyraził chęć ubiegania się o udzielenie ochrony międzynarodowej na terytorium RP. W związku z tym przyjęto od niego stosowny wniosek. Zgodnie z postanowieniem sądu, do czasu rozpatrzenia wniosku, zatrzymany będzie przebywał w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców w Przemyślu.