Tyscy urzędnicy uczą się pisać prostym językiem. Przeszkolono już ponad 200 osób

Urząd Miasta Tychy realizuje projekt, który ma nauczyć urzędników jak w pismach i dokumentach kierowanych do mieszkańców posługiwać się prostym językiem. Szkolenie do tej pory przeszło już ponad 200 osób.

UM Tychy
L 1

Projekt zakładający szkolenia urzędników rozpoczął się już w 2018 roku. Kurs pisania prostym językiem rozpoczął się od edukacji urzędników pracujących w Wydziale Podatków i Opłat oraz w Wydziale Gospodarki Nieruchomościami. To właśnie te wydziały wysyłały najwięcej poczty do mieszkańców.

- Zaczynamy od wydziału, który do mieszkańców pisze najwięcej, potem będziemy stopniowo wdrażać dobre praktyki w kolejnych, mamy jednak świadomość, że to trudny i długoterminowy projekt wymagający nie tylko zdobycia nowych umiejętności, ale tak naprawdę zmiany sposobu myślenia. Jesteśmy jednak zdeterminowani i otwarci – liczymy że mieszkańcy docenią nasz wysiłek – mówiła w 2018 roku Aneta Luboń–Stysiak, Sekretarz Miasta Tychy.

Projekt rozpoczął się w 2018 roku!

W 2018 roku kurs nauki posługiwania się prostym językiem urzędnicy zaczęli od spotkania z językoznawcą i współtwórcą Pracowni Prostej Polszczyzny Uniwersytetu Wrocławskiego - dr Tomaszem Piekotem. Rozmowa z językoznawcą dotyczyła tego, jak w prosty sposób pisać o skomplikowanych tematach.

– Mówić czy pisać prostym językiem o często trudnych i skomplikowanych sprawach to wielka sztuka. Chcemy, by nasi mieszkańcy czytając pismo z urzędu miasta nie zastanawiali się co autor miał na myśli. Chcemy, by tekst był jasny, klarowny i przede wszystkim zrozumiały dla każdego – mówił Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Nie wszystkie urzędnicze informacje są zrozumiałe

W trakcie szkolenia urzędnicy zauważyli, że po latach posługiwania się niektórymi zdaniami i zwrotami stają się one dla nich oczywistością. Jednak nie są one zawsze zrozumiałe dla mieszkańców. Czasem zdarzało się, że ktoś przychodził lub dzwonił z pytaniem, co urzędnicy chcą przekazać w wysłanym piśmie.

Tyski magistrat zaznacza, że wprowadzenie nowego systemu komunikacji z mieszkańcami nie powoduje chaosu informacyjnego. Prowadzony projekt sprawia, że przekazywane informacje stają się klarowne. Szkolenie do tej pory przeszło ponad 200 osób. W najbliższym czasie w szkoleniach wezmą udział pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej i Miejskiego Zarządu Ulic i Mostów.

czytaj więcej:

Modyfikacja świateł

Oświetlenie boiska Tychy Falcons zostanie zmodyfikowane

Png 20211109 003524 0000

Radna apeluje o podświetlenie urzędu na biało-czerwono

Roman lopez Wpw Vfb3 b B4 unsplash

"Postaw na nogi!" pod Żyrafą! Wystąpi Dawid Tomala

In 20210616 123427639

Kolejne skrzyżowanie będzie nieprzejezdne

Zablokowany pojazd

Kolejny kierowca zablokował się pod "Mostem Mistrzów"

Lotto

Niedaleko Tychów ktoś wygrał wielkie pieniądze!

Policja

Policjanci uświadamiali tyskich seniorów