Tyska architektura i urbanistyka lat 70. i 80. Spacer architektoniczny po mieście

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza na spacer śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 70. i 80. XX wieku. Spacer architektoniczny będzie biegł przez osiedla M, N i O.

fot. Zygmunt Kubski, lata 70. XX wieku, ze zbiorów Muzeum Miejskiego w Tychach
Tyska architektura

Sobotnie letnie przedpołudnie oraz południe warto spędzić na spacerze wśród tyskiej architektury i urbanistyki z lat 70. i 80. ubiegłego wieku. Wraz z początkiem lat 70. XX wieku rozpoczął się etap wielkiej rozbudowy Tychów pod okiem wybitnych tyskich architektów – Hanny i Kazimierza Wejchertów.

– Prace planistyczne i budowlane objęły tereny położone na południe od wykopu kolejowego, inicjując tym samym powstanie tzw. dzielnicy południowej. Kolejne powstające w dzielnicy zespoły zabudowy charakteryzowały się nowymi rozwiązaniami w zakresie układów urbanistycznych, form architektury oraz technologii budowlanych. Ich zrealizowane fragmenty są rezultatem szeregu uwarunkowań, które wpływały na decyzje projektowe oraz możliwość i zakres ich realizacji – informują pracownicy Muzeum Miejskiego w Tychach.

Podczas spaceru Mateusz Miłoń omówi historię, która stoi za rozbudową tej części miasta. Spacer architektoniczny podzielony jest na dwie części. Druga części odbędzie się również w sobotę, ale tę sierpniową, bo 13 sierpnia 2022 r., o godzinie 11.00. Wtedy spacerowicze przejdą ścieżkami osiedli K, L i S.

Lipcowy spacer architektoniczny

  • Miejsce: zbiórka pod pomnikiem Hanny i Kazimierza Wejchertów ul. K. Darwina
  • Data: 23.07.2022
  • Godzina: 11:00
  • Wstęp wolny
  • Prowadzenie: Mateusz Miłoń
  • Zapisy: 887 450 212 (także SMSem), g.oleksy@muzeum.tychy.pl