Lepsza pogoda sprzyja złodziejom. Policja w Tychach informuje jak ustrzec się przed kradzieżą roweru

Coraz lepsza pogoda sprawia, że znacznie chętniej korzystamy z rowerów. Tyska policja informuje o jakich zasadach trzeba pamiętać, aby ustrzec się przed kradzieżą roweru.

rower

Policjanci z tyskiej komendy przypominają, że aby zminimalizować ryzyko kradzieży roweru należy przestrzegać trzech bardzo prostych zasad:

  • Zostawiać rower w widocznym miejscu– rower pozostawiony w miejscu widocznym dla wielu osób nie będzie „ łatwym łupem „ dla złodzieja, ponadto w przypadku kradzieży prawdopodobieństwo, że ktoś zapamięta sprawcę jest znacznie większe.
  • Pamiętać o stosowaniu zabezpieczeń– należy stosować tzw. zapięcia do rowerów bez względu na czas na jaki pozostawiany jest rower. Nawet najprostsze zabezpieczenie to dodatkowy czas jaki musi poświęcić złodziej. Zwiększa to jednak prawdopodobieństwo zauważenia go przez inne osoby.
  • Zapisać numery ramy– każdy rower posiada swój numer fabryczny ramy. W przypadku kradzieży roweru numer ten wprowadzany jest do systemu informacyjnego. W razie odnalezienia lub kontroli takiego jednośladu w dowolnym miejscu na terenie kraju – możliwe jest natychmiastowe ustalenie jego właściciela.

Łupem złodziei padają nie tylko nowe rowery, ale także używane. Bardzo często pozostawiane bez żadnych zabezpieczeń. Pamiętajmy, że stosowanie powyższych zasad nie daje gwarancji, że nasz rower nie zostanie skradziony, ale znacznie minimalizuje takie ryzyko.

Ponownie apelujemy także do wszystkich osób, które są świadkami przestępstw by nie pozostawali obojętni wobec takich czynów i informowali o tym Policje w myśl kampanii „ Nie reagujesz akceptujesz”. Oprócz zwiększonego bezpieczeństwa w mieście, w świadomości potencjalnego przestępcy rodzi się lęk i obawa przed tak zwaną „wpadką”. Niejednokrotnie mieszkańcy są „oczami” i widzą znacznie więcej, czasem to przypadek sprawia, że osoba znajduje się w miejscu, gdzie dochodzi do przestępczego procederu. Dlatego współpraca z policjantami i szybka informacja będzie istotną do zaprzestania tego procederu i zatrzymania sprawcy. - Informuje tyska policja

Pamiętajmy, że często „okazja czyni złodzieja”. Chroń swój rower przed kradzieżą!