Tyska policja ostrzega przed cyberprzestępcami!

Jak informują policjanci, cyberprzestępcy wciąż modyfikują swoje metody, aby wyłudzić dane bankowe i ukraść nasze oszczędności, a także dane osobowe. Niestety wciąż zdarza się, że mieszkańcy za pośrednictwem mediów społecznościowych udostępniają internetowym oszustom dane do swoich kont bankowych. Przeczytajcie jak nie dać się oszukać i ochronić swoje pieniądze i dane.

Mika baumeister J5yo GZ Ldp SI unsplash

Policjanci ostrzegają, że coraz częściej sprawcy wykorzystują nieświadomość swoich ofiar i uzyskują dane do rachunków bankowych i kart kredytowych. Po uzyskaniu tych informacji bez żadnych problemów wypłacają pieniądze z konta lub dokonują płatności kartami kredytowymi. Jednym z nowych sposobów działania sprawców jest wyszukiwanie osób oferujących do sprzedaży towarów na portalach internetowych.

W jaki sposób dochodzi do kradzieży?

Przestępcy kontaktują się z osobą sprzedającą i informują, że są zainteresowani zakupem wystawionego do sprzedaży towaru. Później proponują aby wysłanie przedmiotu nastąpiło poprzez konkretną stronę i przysyłają link do strony internetowej. Po otwarciu strony internetowej sprzedający proszony jest o podanie imienia i nazwiska, numeru karty kredytowej, daty ważności i numeru CVV.

Ofiary przestępstw nieświadomie będąc pod wpływem emocji wynikających z zadowolenia, że wystawiany przez nich towar zostanie sprzedany podają wszystkie te informacje. Sprawcy oczywiście po uzyskaniu tych informacji zamiast dokonać zapłaty za towar dokonują zakupów towarów w sklepach internetowych najczęściej poza granicami Polski płacąc kartą kredytową, do której uzyskali dostęp.

Oszustwo na pracownika banku

Innym sposobem działania sprawców jest nawiązanie kontaktu telefonicznego pod pozorem zakupu oferowanej do sprzedaży rzeczy i proponowanie zainstalowania na swoim komputerze lub telefonie oprogramowania. Najczęściej jest to aplikacja lub oprogramowanie, które umożliwia sprawcy dostęp do naszych danych znajdujących się w telefonie czy komputerze. Również zdarza się, że sprawcy podają się za pracowników banków i informują o rzekomych nieautoryzowanych transakcjach dokonanych z ich rachunków. Wykorzystując obawę ofiar przed utratą pieniędzy namawiają do zainstalowania aplikacji ze strony, która to powoduje udostępnienie danych i dostęp do telefonu czy komputera i w dalszej części sprawcy bez udziału właściciela rachunku realizują przelewy lub zakupy obciążające ich rachunek bankowy.

Apelujemy aby pod żadnym pozorem nie wchodzić na podejrzane linki, nie instalować żadnego oprogramowania czy aplikacji wskazanych przez nieznane osoby i w żadnym wypadku nie podawać danych kart kredytowych - apelują policjanci.

Na co według policji zwrócić uwagę podczas próby oszustwa?

  • Pracownicy banku nigdy nie żądają od klientów podania loginu, hasła do konta ani tym bardziej kodu autoryzacyjnego SMS, jak i nie polecają instalowania aplikacji, z której mogą wykonywać ruchy na koncie klienta.
  • Uważajmy na strony internetowe, które oferują szybki i łatwy zarobek. Pod tego typu ofertami zazwyczaj czają się oszuści, którzy będą chcieli w łatwy sposób nas okraść.
  • Stosujmy zasadę ograniczonego zaufania do wszelkich reklam wyświetlanych w Internecie oferujących promocje, których nigdzie indziej nie widziałeś, ponadprzeciętnie zyskowne inwestycje czy konkursy, w których masz gwarantowaną wygraną np. najnowszego smartfona! W większości przypadków chodzi tylko o wyłudzenie Twoich danych i oczywiście pieniędzy.
  • Nie klikajmy w żadne linki czy odnośniki niewiadomego pochodzenia. Przekierują nas one na stronę do złudzenia przypominającą oryginalną, a następnie poprzez złośliwe oprogramowanie podczas próby logowania do serwisu lub do banku wykradną nasze dane dostępowe
  • Sprawcy wysyłają fałszywe SMS-y, podszywając się pod serwisy z aukcjami internetowymi. W otrzymanej wiadomości znajdziemy link do podstrony umożliwiającej pobranie mobilnej aplikacji. Na pierwszy rzut oka wszystko gra - strona ma podebrany z oryginalnej witryny układ, patrząc jednak na URL w adresie, zauważymy nieprawidłowości, czyli jednoznacznie potwierdzenie, że strona nie jest oryginalna. Nie instalujmy takich aplikacji!