Tyski pianista Mateusz Krzyżowski otrzymał stypendium fundacji „Tychy - Dobre Miejsce”

Pochodzący z Tychów pianista – Mateusz Krzyżowski podpisał z fundacją „Tychy - Dobre Miejsce” umowę na otrzymanie stypendium w celu zakupu nowego fortepianu.

Original 1

Tyski pianista zdobył ostatnio I nagrodę w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów „Arthur Rubinstein in memoriam” w Bydgoszczy, brał też udział w półfinale XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina, organizowanego przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina. Zdobył pierwszą nagrodę w 49. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina, organizowanym przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

– Jakościowy instrument to podstawa w pracy każdego muzyka. Zakup tego fortepianu pozwoli mi na efektywny rozwój poprzez poszerzenie spektrum brzmieniowego, pogłębienie swobody aparatu gry z wyraźnym wskazaniem na klarowność intencji oraz pozwoli na pracę nad wysoce zróżnicowanym repertuarem – podkreśla Mateusz Krzyżowski.

Nowy fortepian za 138 tysięcy

Stypendium fundacji „Tychy – Dobre Miejsce” pokryje koszt zakupu nowego fortepiany w wysokości 57 tysięcy złotych. Łącznie fortepian marki Shigeru Kawai 3, który został kupiony dla tyskiego pianisty kosztuje około 138 tysięcy złotych. Resztę pieniędzy potrzebna na zakup zostanie pokryta z innych stypendiów celowych i wkładu własnego.

- Niewielu mamy tak utalentowanych muzyków w Tychach jak Mateusz Krzyżowski. Dlatego musimy pomagać takim osobom w rozwoju kariery zawodowej. Zdolni, ambitni, młodzi ludzie są świetnymi ambasadorami naszego miasta w kraju i za jego granicami. Obiecałem Mateuszowi jakiś czas temu wsparcie. Cieszę się, że fundacja „Tychy - Dobre Miejsce” zgodziła się współfinansować zakup fortepianu. Mam nadzieję, że nowy instrument pomoże mu wygrywać kolejne konkursy pianistyczne. Wszyscy w Tychach bardzo mu kibicujemy – mówi Andrzej Dziuba - prezydent Tychów.

Fundacja „Tychy - Dobre Miejsce” na zakup nowego fortepianu przekazała 57 tysięcy złotych. W grudniu 2021 roku pomogła także sfinansować paczki świąteczne dla osób potrzebujących z Ośrodka Rehabilitacyjno-Wychowawczego (OREW) w Tychach. Fundacja dofinansowuje projekty w obszarze szeroko rozumianych działań promocji miasta Tychy, ochrony środowiska, gospodarki, kultury, edukacji, sportu i rekreacji.

- Mateusz sam wskazał na jakim instrumencie mu zależy. Czekaliśmy z podpisaniem umowy, aż fortepian będzie już w Polsce. Jako fundacja staramy się pomagać i wspierać potrzebujących, ale także zdolnych tyszan. Mateusz niewątpliwie na to wsparcie zasługuje – mówi Katarzyna Kula z Fundacji „Tychy - Dobre Miejsce”.