Tyski protest w obronie TVN i wolnych mediów. Zobacz zdjęcia!

W niedzielę 19 grudnia 2021 roku o godzinie 17:30 pod Pomnikiem Niepodległej w Tychach odbył się protest w obronie TVN i wolnych mediów związany z przyjętą przez sejm nowelizacją ustawy o radiofonii i telewizji, zwaną ustawą lex TVN. Zobacz zdjęcia z protestu w galerii pod artykułem.

W Tychach pod Pomnikiem Niepodległej obok budynku urzędu miasta odbył się protest, który został zorganizowany przez tyskiego posła Michała Gramatykę. W wydarzeniu wzięli udział mieszkańcy Tychów i okolic. Po proteście Michał Gramatyka i część protestujących udała się na Rynek w Katowicach, gdzie również ma miejsce protest dotyczący ustawy lex TVN.

Według informacji przekazanych przez policjantów zabezpieczających wydarzenie wynika, że w proteście udział wzięło około 100 osób. Michał Gramatyka zauważył, że jeden post na Facebook'u wystarczył, żeby zmobilizować tylu tyszan.

O co chodzi w ustawie lex TVN?

W piątek, 17 grudnia, sejmowa większość odrzuciła weto Senatu i przyjęła projekt nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, czyli tzw. Lex TVN. Nowe przepisy zakładają, że podmiot spoza Europy nie będzie mógł otrzymać w Polsce koncesji na nadawanie i są skierowane przeciw Grupie TVN, której właścicielem jest amerykański nadawca Discovery.

Na początku września Senat odrzucił tę nowelizację i projekt trafił do sejmowej zamrażarki. Niespodziewanie został z niej wyciągnięty w piątek. Posłowie opozycji podkreślali, że o zwołaniu posiedzenia sejmowej Komisji Kultury i Środków przekazu zostali poinformowani kilkanaście minut przed jego rozpoczęciem, co ma być złamaniem regulaminu Sejmu. Za przyjęciem Lex TVN głosowało 225 posłów PiS, trzech posłów Kukiz'15 i jeden poseł niezrzeszony - Łukasz Mejza. Wstrzymało się 10 posłów Konfederacji i jeden poseł niezrzeszony. Pozostali byli przeciw.

Protesty i apel do prezydenta o zawetowanie Lex TVN

Nowelizacja ustawy trafi teraz na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Może on ją podpisać, zawetować lub skierować do Trybunału Konstytucyjnego. Na niedzielę, 19 grudnia 2021 r., w całym kraju zaplanowano demonstracje pod hasłem „Wolne media, wolni ludzie, wolna Polska”, na których protestujący będą się domagać od prezydenta zawetowania Lex TVN. W Katowicach demonstracja ma się rozpocząć o godz. 19.00 na rynku. W województwie śląskim podobne protesty mają się odbyć w Bielsku-Białej, Częstochowie, Dąbrowie Górniczej, Żorach, Żywcu oraz właśnie Tychach, gdzie przed Pomnikiem Niepodległości protest rozpoczął się już o 17.30.

Zobacz zdjęcia z tyskiego protestu!