Tyskie wodociągi uczą najmłodszych jak oszczędzać wodę

Wodociągi Tyskie rozpoczynają akcję edukacyjną, w trakcie której uczniowie będą mogli dowiedzieć się m.in. jak oszczędzać kranówkę. Zajęcia odbędą się online.

Water 2057924 1920

Wodociągi Tyskie od kilku lat zachęcają do picia wody prosto z kranu. Na stronie internetowej spółki możemy znaleźć wiele informacji i opisów działań edukacyjnych, które zachęcają do zrównoważonego i ekologicznego korzystania z bieżącej wody. Akcja skierowana do uczniów nabrała kształtów „Krótkich Lekcji o Wodzie” w czerwcu. Do wybranych szkół na terenie Tychów trafiły już newslettery edukacyjne w tym temacie, które zostały przygotowane w dwóch wersjach – dla klas 1-4 oraz 5-8.

- Chcemy, aby odbiorcy naszej wody byli świadomi tego, skąd bierze się woda i jaką drogę pokonuje, aby z wodociągów dostać się do tyskich domów. Chcemy w nich również zaszczepić ekologiczne podejście do wody, które wyrobi nawyk oszczędzania kranówki przy codziennych domowych czynnościach. Zapraszamy Was zatem na pierwszą lekcję i mamy nadzieję, że już niebawem będziemy mogli zobaczyć się na żywo, możemy przeczytać na stronie rpwik w opisie pierwszej lekcji o wodzie.

Wiedza dostępna na papierze i w formie wpisów internetowych to pierwszy krok; nadzieje zawarte w komunikacie z czerwca zostały w końcu spełnione i niebawem nastąpi kolejny. To projekt lekcji online, które będą miały formę klasycznych zajęć, odbywających się cyklicznie podczas lekcji przyrody, geografii lub biologii.

Krzysztof Zalwowski, Prezes Zarządu RPWiK Tychy S.A , wyraził nadzieję, że posiadanie przez najmłodszych rozbudowanej wiedzy dotyczącej bieżącej wody pozwoli zdać sobie sprawę, że każde niepotrzebne odkręcenie kranu to marnotrawstwo H2O.

- Dlatego właśnie tak ważne jest racjonalne podchodzenie do zużycia wody oraz wprowadzenie do codziennego życia „dobrych nawyków” związanych z oszczędzaniem naszej kranówki – powiedział.

Szacuje się, że w Polsce marnuje się rocznie około 366 tysięcy litrów wody. Wiosną i latem tego roku poruszano temat nadmiernego zużycia wody m. in. w kontekście suszy. W mediach społecznościowych ruszyły wtedy różne akcje, zachęcające do wykorzystania wody, która pozostała np. po gotowaniu warzyw czy makaronu, a którą często wylewa się do zlewu, do podlewania roślinności. Jedną z akcji była „Olej suszę – podlej drzewo”.

Wszyscy nauczyciele, zainteresowani wzięciem udziału w projekcie lekcji online mogą kontaktować się ze spółką pod adresem email: a.maguda@rpwik.tychy.pl.

czytaj więcej:

Obchody 11 listopada

Tyskie obchody Narodowego Święta Niepodległości

Parkomat Tychy

Wraca płatne parkowanie na jednej z tyskich ulic

Obecnie pasażerowie ZTM mogą korzystać z ponad 130 automatów biletowych

W Tychach pojawią się nowe biletomaty

In 20210616 111216641

Aleja Bielska w Tychach będzie w remoncie. Sprawdź, od kiedy

Uszkodzona kora drzewa przy al. Bielskiej

Kolejne uszkodzenia drzew w mieście

Rozbiórka wiaduktu ul. Grota-Roweckiego

Zdjęcia z rozbiórki wiaduktu na ul. Grota-Roweckiego

Koleje Śląskie

Podróżni przez rok nie wysiądą na stacji w Tychach