Tyszanin Dawid Wiekiera ustanowił nowy rekord Polski. Wypełnił minima na MŚ w Budapeszcie i Uniwersjadę

Pochodzący z Tychów reprezentant Wodnika 29 Tychy – Dawid Wiekiera ustanowił nowy rekord kraju na 200 metrów stylem klasycznym.

AMP w Pływaniu / Facebook
Dawid Wiekiera

Dotychczasowy rekord Polski na dystansie 200 metrów w stylu klasycznym, od prawie 13 lat należał do Sławomira Wolniaka i wynosił 2:10.90. Teraz urodzony w 2002 roku tyszanin udowodnił, że jego trener Marek Mróz odpowiednio przygotował go na finałowe zawody Arena Grand Prix Pucharu Polski w Lublinie. Dawid Wiekara złamał barierę 2 minut i 10 sekund, przepłynął dystans 200 metrów żabką w 2:09.99.

Świetne wyniki w Pucharze Polski

W Lublinie Dawid Wiekara zdobył złoto na 200 metrów stylem klasycznym. Wygrał też na dystansie 100 metrów stylem klasycznym oraz na dystansie 50 metrów stylem klasycznym, gdzie ustanowił rekord życiowy – 00:28.09. Wywalczył też trzecie miejsce na dystansie 200 metrów stylem zmiennym.

Tyszanin został jednym z trzech sportowców, biorących udział w zawodach, którzy uzyskali lepsze wyniki od minimów na czempionat globu. Osiągnięcia mogą być w przyszłości szansą na reprezentowanie kraju podczas Igrzysk Olimpijskich. Zanim jednak mogłoby do tego dojść zawodników czekają mistrzostwa świata w Budapeszcie oraz Uniwersjada.