Tyszanin Mateusz Krzyżowski w finale Konkursu Chopinowskiego!

Do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zakwalifikował się Mateusz Krzyżowski z Tychów.

Mateusz Krzyowski II etap pianisci 3

Tyszanin Mateusz Krzyżowski urodził się 6 marca 1999 r. Obecnie studiuje grę na fortepianie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie Joanny Ławrynowicz-Just.

Jest laureatem I nagrody na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (2018), II nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Muzycznym im. Karola Szymanowskiego w Katowicach oraz III nagrody w I Międzynarodowym Konkursie Muzyki Polskiej im. Stanisława Moniuszki w Rzeszowie.

Prezentował się także na festiwalach muzycznych w Nohant, Dusznikach-Zdroju i Słupsku. Współpracował m.in. z orkiestrą Filharmonii Lubelskiej, Sinfonią Juventus, Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy AUKSO czy Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia w Katowicach.

Oprócz tyszanina w konkursie udział weźmie 87 pianistów z całego świata.

Ponad 500 zgłoszeń!

Do muzycznego turnieju zgłosiło się ponad 500 pianistów z całego świata. 164 spośród nich zostało dopuszczonych do udziału w Eliminacjach na podstawie przesłanych nagrań. Ostatecznie do Eliminacji przystąpiło 151 pianistów, którzy przed jurorami i warszawską publicznością zaprezentowali wymagany konkursowym regulaminem program.

Wśród zakwalifikowanych pianistów znalazło się:

  • 22 Chińczyków,
  • 14 Japończyków,
  • 16 Polaków,
  • 7 obywateli Korei Południowej,
  • 6 Włochów,

a także reprezentanci Armenii, Tajpej, Kanady, Kuby, Łotwy, Rosji, Hiszpanii, Tajlandii, USA, Wielkiej Brytanii i Wietnamu.

Eliminacje do konkursu

Eliminacje do Konkursu Chopinowskiego odbyły się w dniach 12‒23 lipca 2021 r. w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Tegoroczne Eliminacje cieszyły się rekordową popularnością wśród melomanów i internautów. Pomimo pandemii bilety na prawie wszystkie przesłuchania Eliminacji były wyprzedane z wyprzedzeniem, zaś transmisje internetowe zostały obejrzane w sumie ponad 4 miliony razy. Widzowie z całego świata uczestniczyli w konkursowych transmisjach i korzystali z materiałów audiowizualnych łącznie przez ponad 700 000 godzin, co stanowi blisko 80 lat ciągłego oglądania.

Konkurs

Uroczysta inauguracja Konkursu Chopinowskiego zaplanowana jest na 2 października w Filharmonii Narodowej. Przesłuchania konkursowe odbędą się w dniach 3‒20 października. Zwieńczeniem będzie uroczysta gala wręczenia nagród wraz z koncertem laureatów, która będzie miała miejsce 21 października w Teatrze Wielkim ‒ Operze Narodowej. Zwycięzca Konkursu otrzyma złoty medal oraz I nagrodę w wysokości 40 000 euro.