Tyszanin Mateusz Krzyżowski zwyciężył w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych Pianistów!

Pochodzący z Tychów Mateusz Krzyżowski wygrał w XII Międzynarodowym Konkursie Młodych „Artur Rubinstein in memoriam” Pianistów z 29 pianistami z 12 krajów świata.

FB / Mateusz Krzyżowski
72192603 2572228119480016 5523889977781387264 n

Do finału konkursu zakwalifikowało się sześć osób w tym trzech pianistów z Polski. Od początku konkursu rywalami Tyszanina było 28 pianistów z 12 krajów świata. Jury konkursu przewodniczyła Ewa Osińska, natomiast w składzie znaleźli się tacy pianiści jak Beata Bilińska, Ian Hobson, Valentina Igoshina.

W trzecim etapie konkursu uczestnicy zagrali wybrane przez siebie koncerty. Towarzyszyła im Polska Orkiestra Sinfonia Iuventus pod dyrekcją Marka Wroniszewskiego. Drugą nagrodę zdobył Vladimir Acimovic z Serbii, trzecią Koreańczyk Hyo Lee. Miejsce czwarte zajął Zhong Yonghuan z Chin, piąte Krzysztof Wierciński, a szóste Mateusz Dubiel.

Mateusz Krzyżowski otrzymał również nagrody specjalne za najlepsze wykonanie utworów Szymanowskiego i Chopina. Zdobył też laur za najlepsze wykonanie koncertu z orkiestrą. Główną nagrodą było 30 tys. złotych.

Pochodzący z Tychów Mateusz Krzyżowski ma 22 lata i jest studentem Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, w klasie fortepianu profesor Joanny Ławrynowicz-Just. Jest laureatem wielu konkursów pianistycznych krajowych i międzynarodowych brał udział.