W Imię Matki, Córki, Siostry i Prababki - w sobotę kolejne protesty Strajku Kobiet

28 listopada mijają 102 lata od uzyskania przez Polki praw wyborczych. Z tej okazji, w wielu polskich miastach odbędą się kolejne manifestacje będące reakcją na orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego z 22 października.

Strajk kobiet

Protesty będące reakcją na wyrok TK trwają cyklicznie od ponad miesiąca. Przypomnijmy, że chodzi o orzeczenie, mówiące że aborcja w przypadku dużego prawdopodobieństwa ciężkiej i nieuleczalnej wady płodu jest niezgodna z konstytucją. Od ponad tygodnia głośno jest również o burzliwych starciach demonstrantów z Policją oraz zatrzymaniach protestujących. Manifestacje, jakie odbędą się w polskich miastach w sobotę z okazji 102 rocznicy uzyskania przez kobiety praw wyborczych, są również głosem sprzeciwu wobec ostatnich działań policji.

Wydarzenie o nazwie „W Imię Matki, Córki, Siostry i Prababki” organizowane jest w wielu miastach w Polsce. Na Śląsku, duża manifestacja szykuje się w Katowicach – udział w wydarzeniu na Facebooku zapowiedziało do tej pory 422 uczestników, ale liczba wciąż rośnie.

W odpowiedzi na działania Policji

W opisie wydarzenia organizowanego przez Ogólnopolski Strajk Kobiet możemy przeczytać:

"Znów walczymy z systemem, który odmawia nam podstawowych praw. Nas i naszych sojuszników spotyka w tej walce policyjna, państwowa przemoc - Kaczyński, przestraszony wicepremier od bezpieczeństwa, wysyła na nas zamaskowanych członków jednostki antyterrorystycznej, żeby nas gazowali i bili. Policja porywa ludzi z demonstracji, bezprawnie zatrzymuje, bezprawnie legitymuje".

Działania Policji obecnej na protestach budzą wiele kontrowersji. Oliwy do ognia dolało zatrzymanie i wywiezienie z demonstracji fotoreporterki Gazety Wyborczej Agaty Grzybowskiej – jak twierdzą policjanci, nie wiedzieli oni, że zatrzymana jest w pracy. W świetle prawa, w przypadku, gdy w kraju nie obowiązuje stan klęski żywiołowej lub stan wyjątkowy, epidemia nie uchyla prawa do wolności zgromadzeń.

Prawa wyborcze kobiet i wątek wolności prasy

W Polsce, kobiety uzyskały prawa wyborcze za sprawą Józefa Piłsudskiego, na mocy dekretu o ordynacji wyborczej do Sejmu. Stanowił on, że „Wyborcą do Sejmu jest każdy obywatel Państwa bez różnicy płci" – zdanie to zostało umieszczone w pierwszym artykule dekretu. W polskim Sejmie, pierwsze posłanki zasiadły w 1919 roku.

Jak twierdzi Agnieszka Czeredecka z Ogólnopolskiego Strajku Kobiet, od kiedy narodowcy „przejęli” Dzień Niepodległości obchodzony 11 listopada, to jako święto jest to dzień spalony. W związku z tym Strajk proponuje narodowe święto kobiet, które prawa wyborcze uzyskały 28 listopada 1918 roku.

Ponieważ pomysł akcji zawiązał się spontanicznie również w odniesieniu do ostatnich działań Policji, także w stosunku do dziennikarzy, sobotnie manifestacje będą jednocześnie wyrazem poparcia dla wolności mediów. Temat jest szeroki i istnieje w debacie publicznej zarówno w kwestii dotyczących niezależności i odrębności politycznej Telewizji Publicznej w Polsce, jak i w kontekście ostatnich doniesień o zatrzymaniach dziennikarzy, o czym przypominają przewodniczące Strajku Kobiet.
Zapowiadane protesty mają mieć charakter pokojowej manifestacji. Duże wydarzenia zapowiadane są m.in. w Katowicach i Sosnowcu. Spontaniczne akcje mogą jednak odbywać się również w innych miastach regionu.

fot. Małgorzata Wojtyczka

czytaj więcej:

Strajk

Zastępca Prezydenta Tychów poparł oświadczenie...

IMGP7158a male

Kolejny protest przeciwko wyrokowi TK w...

Poszukiwani Tychy

Kradzież telefonu w Tychach

Klub Konfederacji Tychy

Nowy kandydat na prezydenta Tychów. PRL-bis?

Kopiec

NEWS: Radni lewicy w sejmiku wezwani do partii na dywanik

Dziś nikt do końca nie wie, czym tak naprawdę ogrzewają swoje domy Polacy

ANALIZA. Palenie węglem zakazane od 2028 r.

Prezydent Andrzej Duda będzie na Śląsku

Prezydent Andrzej Duda będzie na Śląsku. Sprawdź kiedy