W Mikołowie w Kopalni Doświadczalnej powstanie centrum walki z cyberprzestępczością

W czwartek, 27 stycznia 2022 r., NASK i Główny Instytut Górnictwa podpisały porozumienie o współpracy w zakresie cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji. W związku z umową w Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie powstanie nowoczesne centrum danych.

Śląskie. Pozytywna Energia
Kopalnia Doświadczalna "Barbara" w Mikołowie

Najważniejszymi planami związanymi ze współpracą GIG i NASK są rozwój cyfrowej administracji na Śląsku, bezpieczeństwo nowoczesnych instalacji przemysłowych oraz budowa centrum danych. Wpływ na tego typu umowy ma postępująca robotyzacja i automatyzacja w przemyśle. Coraz więcej urządzeń łączy się z Internetem. Przez co przemysł staje się nowocześniejszy i bardziej wydajny, ale narażony też na nowe zagrożenia, np. cyberataki.

– Będziemy wspólnie prowadzić działania przede wszystkim związane z cyberbezpieczeństwem, czyli bezpieczeństwem sieci. W górnictwie mamy sieć teleinformatyczną, mamy też sieć automatyki przemysłowej. My w tym obszarze mamy kompetencje, tworzymy systemy, które można bezpośrednio wręcz wykorzystać do ochrony sieci GIG-u. Ale nie tylko. Drugi obszar to jest obszar certyfikacji. W GIG-u są jednostki certyfikujące, są laboratoria oceny zgodności rozwiązań z różnymi normami. My w NASK-u zbudowaliśmy jednostkę certyfikującą i widzimy ogromny potencjał współpracy w tym zakresie – mówi prof. dr hab. inż. Ewa Niewiadomska-Szynkiewicz, Dyrektor NASK ds. Naukowych.

Główny Instytut Górnictwa, którego jednym z zadań jest działanie na rzecz bezpieczeństwa w przemyśle, połączył siły z NASK, żeby rozwijać współpracę w obszarze cyberbezpieczeństwa i cyfryzacji w przemyśle wydobywczym oraz w województwie śląskim. Instytuty wspólnie mają rozwijać usługi cyberbezpieczeństwa dla:

  • jednostek samorządu terytorialnego,
  • przedsiębiorstw,
  • ośrodków naukowych

ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa systemów automatyki przemysłowej (OT) oraz Internetu Rzeczy (IoT).

Ośrodek szkolenia specjalistów i centrum danych

Ważnym elementem współpracy mają też być wspólne działania w obszarze edukacji i szkoleń, m.in. utworzenie ośrodka szkolenia specjalistów w zakresie cyberbezpieczeństwa. Planowana jest również budowa nowoczesnego centrum danych na terenie Kopalni Doświadczalnej „Barbara” w Mikołowie należącej do GIG. Centrum ma być wykorzystywane m.in. do monitoringu procesu transformacji górnictwa węgla kamiennego oraz regionu Śląska. Z jego usług, w razie potrzeby, będą mogły korzystać:

  • jednostki samorządu terytorialnego,
  • uczelnie,
  • szpitale,
  • operatorzy usług kluczowych,
  • administracja publiczna.
– Metody sztucznej inteligencji, metody analiz dużych zbiorów danych, którymi się zajmuje NASK, znajdują już w wielu krajach świata i również w naszym kraju zastosowanie, chociażby dla predykcji zagrożeń, które występują w naszych kopalniach, nie tylko węgla kamiennego ale też np. rud miedzi. Widzimy też potencjał wykorzystania tych metod w ocenie zagrożeń publicznych, takich jak zagrożenie zapadliskami czy inne zagrożenia związane z działalnością człowieka, w tym z eksploatacją złóż węgla kamiennego – mówi prof. dr hab. inż. Stanisław Prusek Dyrektor Głównego Instytutu Górnictwa.

Główny Instytut Górnictwa i NASK

GIG to jeden z największych instytutów badawczych w Polsce, nadzorowany jest przez Ministra Aktywów Państwowych. Jego działalność obejmuje najważniejsze aspekty górnictwa i geoinżynierii, inżynierii środowiska oraz bezpieczeństwa pracy w przemyśle. Historia Instytutu sięga roku 1925, wiąże się z powstaniem Kopalni Doświadczalnej Barbara - Centrali Ratownictwa Górniczego i Obserwatorium Magnetycznego w Mikołowie, która była pierwszą w Polsce jednostką prowadzącą badania na rzecz bezpieczeństwa pracy w górnictwie.

NASK jest Państwowym Instytutem Badawczym nadzorowanym przez Ministra Cyfryzacji. Prowadzi badania naukowe i prace rozwojowe na rzecz bezpieczeństwa systemów sieciowych, a także nad technologiami opartymi o najnowocześniejsze rozwiązania, wykorzystujące sztuczną inteligencję i zaawansowaną analizę danych.

czytaj więcej:

PEC Tychy

PEC Tychy otrzymało „zielone światło” do zmiany taryfy

Budżet obywatelski tychy

Rusza kolejna edycja Budżetu Obywatelskiego

Original 15

Miasto przyznało ponad 10 mln złotych dotacji

Tychy

Co nowego powstanie w mieście w 2022 roku?

Spalarnia odpadów w Tychach?

W mieście powstanie spalarnia śmieci?

1625828114246

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna ma nową wiceprezes

Domek

30 mieszkań w szkole w Tychach? Podpisano umowę