W stronę nowoczesności - Spacer śladem tyskiej architektury i urbanistyki

Sobotnie letnie przedpołudnie warto spędzić wędrując po tyskich zakamarkach śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 50. i 60. XX wieku.

MM Ty F

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 26 czerwca 2021r o godzinie 11:00 na spacer śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 50. i 60. XX wieku. Zbiórka będzie miała miejsce na rogu ulic Elfów i J. Ejsmonda (pod budynkiem Technikum nr 2).

Przełom lat 50. i 60. XX wieku wyznacza istotny moment w rozwoju przestrzennym Tychów. Budowa miasta zbliżyła się wówczas do terenu planowanej dzielnicy śródmiejskiej, obejmując jej pierwsze fragmenty. Temu etapowi prac towarzyszyły również duże zmiany w architekturze i urbanistyce. Historyzujący styl socrealizmu ustępował na rzecz stylu modernistycznego – łączącego inspiracje realizacjami w państwach zachodnich z dostosowaniem do lokalnych uwarunkowań. Prowadzone były także doświadczenia z nowymi technologiami budowlanymi, w tym z systemami prefabrykacji, które zdominowały w tym czasie tyskie place budowy. Wymienione czynniki znalazły odzwierciedlenie w nowych formach i typach zabudowy, które zostaną przybliżone w trakcie spaceru.

Na spacer obowiązują zapisy, liczba uczestników jest ograniczona. Zapisy prowadzi Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21 lub pod adresem e-mail g.oleksy@muzeum.tychy.pl

czytaj więcej:

MM Ty F 2259 8

Osiedla U, T, W i Z wczoraj i dziś. Kameralne warsztaty

03sloneczniki 2021 slask muzeum miejskie tychy sztuki wizualne nagroda jury fot anna szymanska

Muzeum Miejskie w Tychach z edukacyjnym Oscarem!

Wręczenie  medali

Miasto wręczyło medale za długoletnie pożycie małżeńskie

Pomoc dla Nowa Biała

Tyscy strażacy pomogli OSP Lędziny

MEDS

W Tychach odbędzie się projekt MEDS

Fot materiały prasowe Teatr Mały w Tychach 2

Znana aktorka z Tychów wystąpi w sklepowej witrynie!

Zespół Szkół nr 5 w Tychach

Wystawa w tyskiej budowlance