W stronę nowoczesności - Spacer śladem tyskiej architektury i urbanistyki

Sobotnie letnie przedpołudnie warto spędzić wędrując po tyskich zakamarkach śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 50. i 60. XX wieku.

MM Ty F

Muzeum Miejskie w Tychach zaprasza 26 czerwca 2021r o godzinie 11:00 na spacer śladem tyskiej architektury i urbanistyki lat 50. i 60. XX wieku. Zbiórka będzie miała miejsce na rogu ulic Elfów i J. Ejsmonda (pod budynkiem Technikum nr 2).

Przełom lat 50. i 60. XX wieku wyznacza istotny moment w rozwoju przestrzennym Tychów. Budowa miasta zbliżyła się wówczas do terenu planowanej dzielnicy śródmiejskiej, obejmując jej pierwsze fragmenty. Temu etapowi prac towarzyszyły również duże zmiany w architekturze i urbanistyce. Historyzujący styl socrealizmu ustępował na rzecz stylu modernistycznego – łączącego inspiracje realizacjami w państwach zachodnich z dostosowaniem do lokalnych uwarunkowań. Prowadzone były także doświadczenia z nowymi technologiami budowlanymi, w tym z systemami prefabrykacji, które zdominowały w tym czasie tyskie place budowy. Wymienione czynniki znalazły odzwierciedlenie w nowych formach i typach zabudowy, które zostaną przybliżone w trakcie spaceru.

Na spacer obowiązują zapisy, liczba uczestników jest ograniczona. Zapisy prowadzi Gabriela Oleksy, tel. 32 327 18 20–21 lub pod adresem e-mail g.oleksy@muzeum.tychy.pl