W Tychach odbędą się Zawody Balonowe „In The Silesian Sky“! Impreza potrwa trzy dni

Druga edycja Zawodów Balonowych o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ odbędzie się w Tychach. Najlepsze drużyny balonowe z Polski i Europy po raz kolejny zagoszczą na Górnym Śląsku.

Fot. Radosław Kaźmierczak
Zawody Balonowe Tychy

Zawody odbywają się z okazji obchodów 100-lecia Powstań Śląskich. W tym roku impreza potrwa 3 dni. Rozpocznie się 24 czerwca, a zakończy 26 czerwca 2022 r. Współorganizują je dwa miasta: Pszczyna i Tychy. Tam odbędą się loty konkursowe, a także gale otwarcia oraz zakończenia zawodów wraz z wręczeniem nagród.

W zawodach weźmie udział 20 załóg balonowych, które zmierzą się ze sobą w różnych konkurencjach. Najpopularniejsze z nich to m.in. „hare and hound” (pogoń za lisem) czy zrzucenie markera przez zawodników jak najbliżej wyznaczonego przez sędziego celu zwanego „krzyżem”.

- Po raz pierwszy gościmy w Tychach najlepsze załogi balonowe w Polsce i Europie. To będzie fantastyczne widowisko – już teraz zapraszam mieszkańców naszego miasta na to wydarzenie – mówi Andrzej Dziuba, prezydent Tychów.

Jak informują organizatorzy czynnikiem decydującym o rozpoczęciu lotów będzie pogoda, a jednym z kluczowych elementów – wiatr. Po weryfikacji warunków atmosferycznych przez komisję sędziowską, która podejmuje ostateczną decyzję o starcie, załogi rozpoczną rywalizację. Idealna prędkość wiatru do podniebnych zmagań wynosi 2–3 m/sek. Sterowanie balonem opiera się bowiem na prawie fizyki i jest możliwe wyłącznie w górę i w dół – podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie – jego opadanie. Reszta pozostaje w gestii pilotów, którzy muszą wykazać się niezwykłymi umiejętnościami, jak wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować kierunek czy prędkość lotu.

Program Zawodów Balonowych o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“

24 czerwca 2022 | Tychy Mediateka, al. Piłsudkiego 16

  • Gala balonowa -prezentacja załóg i uroczyste otwarcie zawodów z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby

25 czerwca 2022 | Pszczyna Park Zamkowy

  • godzina 05:30 - Pierwszy lot konkursowy
  • godzina 18:30 - Drugi lot konkursowy
  • godzina 21:00 - Gala balonowa z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Burmistrza Pszczyny Dariusza Skrobola

26 czerwca 2022 | Tychy Mediateka, al. Piłsudkiego 16

  • godzina 05:30 - Trzeci lot konkursowy
  • godzina 18:30 - Czwarty lot konkursowy
  • godzina 21:00 - Gala balonowa, zakończenie zawodów i wręczenie nagród z udziałem Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego i Prezydenta Miasta Tychy Andrzeja Dziuby

Loty konkursowe odbędą się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmie kolegium sędziów.