W Tychach powstanie całoroczny stok narciarski? Projekty BO zweryfikowane

Projekty, które zgłosili mieszkańcy w ramach Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. zostały zweryfikowane. Szczególną uwagę zwraca pomysł tyskich radnych z PiS, dotyczący zbudowania w Tychach całorocznego stoku narciarskiego.

Górka Tychy

W kategorii projektów Budżetu Obywatelskiego na 2022 r. dotyczących całego miasta, po weryfikacji ocenę negatywną otrzymał projekt budowy całorocznego stoku narciarskiego w Parku Jaworek.

Projekt za ponad ćwierć miliona złotych!

Wszystkie osoby chcące zgłosić swój projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego, muszą zaproponować koszt realizacji tego projektu. Radni Marek Gołosz, Sławomir Wróbel i Iwona Oleksiak, którzy zaproponowali budowę całorocznego stoku oszacowali koszt budowy na 300 tys. złotych.

Zaproponowany projekt niestety otrzymał negatywną ocenę realizacji zadania, przez co szczęśliwie dla budżetu miasta pomysł nie wejdzie w życie.

Drugi Dubaj w Tychach

Nie można nie zauważyć podobieństwa pomysłu budowy całorocznego stoku narciarskiego w Tychach do tego, który znajduje się w Dubaju. Z tym wyjątkiem, że ośrodek narciarski w Zjednoczonych Emiratach Arabskich znajduje się w jednym z największych centrów handlowych na świecie i gdyby tego było mało, cały ośrodek zajmuje powierzchnię 22 500 m2 z 85 metrami wysokości. Górka w Parku Jaworek mierzy co najwyżej kilka metrów wysokości.

Wyciąg narciarski dla dzieci

Już w 2018 roku radny PiS Marek Gołosz postulował wybudowanie na górce w Parku Jaworek przy ul. Jaśkowickiej wyciągu narciarskiego dla dzieci. Wtedy jak informuje portal NoweInfo.pl radny na sesji Rady Miasta Tychy skierował do prezydenta miasta Andrzeja Dziuby propozycję, żeby gmina zamontowała mały wyciąg narciarski dla dzieci. Radny tłumaczył swój pomysł tym, że taki wyciąg pomógłby dzieciom ćwiczenie umiejętności narciarskich od najmłodszych lat.

Według portalu NoweInfo.pl prezydent Tychów miał odpowiedzieć „Ta górka jest tak mała, że budowanie tam wyciągu byłoby śmieszne”. Prezydent podkreślił, że „wejście na nią z nartami czy sankami nie stanowi problemu, a wysiłek ten sprzyja zdrowiu dzieci”.

Negatywnie ocenione projekty

Oczywiście wspominany projekt tyskich radnych nie jest jedynym, który nie znalazł akceptacji. Wśród odrzuconych projektów znajdują się np..

  • Zakup drona antysmogowego za 200 tys. złotych
  • Miasteczko ruchu drogowego dla dzieci przy al. Bielskiej za 450 tys. złotych
  • Tablica meteorologiczna na terenie OW Paprocany za 15 tys. złotych

Zgodnie z regulaminem Budżetu Obywatelskiego, autorom negatywnie ocenionych projektów przysługuje prawo wniesienia pisemnego odwołania do Prezydenta Miasta.