W Tychach powstanie Środowiskowy Dom Samopomocy. Zobacz, jak będzie wyglądać!

Tyski urząd miasta poinformował o wyborze wykonawcy Środowiskowego Domu Samopomocy, który ma powstać w mieście. Ośrodek będzie służył niepełnosprawnym osobom dorosłym.

10 grudnia miasto wybrało wykonawcę Środowiskowego Domu Samopomocy, który ma służyć dorosłym osobom ze stwierdzoną niepełnosprawnością. Nowa inwestycja powstanie przy Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym OREW przy Al. Niepodległości 90 w Tychach.

W ramach budowy powstanie nowe parterowe skrzydło budynku o powierzchni ponad 1600 mkw. W nowej przestrzeni znajdą się m.in.:

  • gabinety lekarskie,
  • sale do rehabilitacji,
  • strefa relaksacyjna,
  • gabinet hydroterapii, krioterapii,
  • kuchnia treningowa,
  • pracownie warsztatowe,
  • pomieszczenia techniczne i gospodarcze.

W ramach budowy zostanie wyremontowana elewacja istniejącego budynku. Dodatkowo w ogrodzie ośrodka ma powstać ścieżka z przepuszczalnej dla wody nawierzchni mineralno-żywicznej.

- Zyskamy też część hostelową – choć chyba lepszym słowem będzie „część wytchnieniową”, bo będzie to miejsce dla osób, które w wyjątkowej sytuacji np. podczas pobytu w szpitalu nie mają z kim zostawić swoim dorosłych niepełnosprawnych podopiecznych. W tej części znajdą się to dwa pokoje, łazienka i aneks kuchenny - mówi Ewa Pawlak dyrektor ośrodka OREW.

Wycinka drzew i nowe nasadzenia

Początkowe plany zakładały wycinkę 33 drzew. Ostatecznie wyciętych zostanie 17 drzew. Jak zapewnia Urząd Miasta Tychy 6 z nich to drzewa chore, a pozostałe 12 jest niewielkich rozmiarów i nie wymagają pozwolenia na wycinkę.

- W trosce o drzewostan, projekt rozbudowy ośrodka przyjęty w 2019 roku został nieco zmieniony oraz wzbogacony o projekt ochrony zieleni. Dzięki zmianom uda się zachować dorodne, zdrowe drzewa. W ramach inwestycji posadzonych zostanie także 86 krzewów i 12 drzew – mówi Hanna Skoczylas zastępczyni prezydenta Tychów ds. zrównoważonego rozwoju.

Poszerzenie oferty istniejącego ośrodka

Jak zapewnia urząd miasta budowa Środowiskowego Domu Samopomocy jest od dawna wyczekiwana przez rodziców dorosłych niepełnosprawnych. W Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym OREW mogą przebywać osoby tylko do 25-roku życia. Pojawia się problem co z opieką nad starszymi niepełnosprawnymi? Odpowiedzią będzie Środowiskowy Dom Samopomocy.

- Nasza placówka od 1992 roku świadczy kompleksową pomoc w zakresie rehabilitacji, edukacji i rewalidacji osobom od 3 do 25 roku życia. W ośrodku przebywają aktualnie 41 osoby z różnym stopniem niepełnosprawności. Kolejne 26 to niepełnosprawni dorośli, którzy korzystają ze Świetlicy Terapeutycznej Stowarzyszenia, która mieści się w pomieszczeniach należących do parafii św. Benedykta przy ul. Nałkowskiej. Potrzeby są jednak znacznie większe. Już teraz mamy osoby, które nie są objęte wsparciem, ich rodziny bardzo więc czekają na budowę Środowiskowego Domu Samopomocy – dodaje dyrektor Ewa Pawlak.

Funkcjonowanie OREW w Tychach

W tyskim Ośrodku Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczym przy Al. Niepodległości 90 znajduje się punt wczesnej interwencji. Według danych prezentowanych przez tyskich urzędników rocznie trafia do niego około 150 dzieci w wieku do 7 lat z zaburzeniami rozwojowymi lub z podejrzeniem ich wystąpienia.

- Dowiedziałam się o ośrodku jak zostałam radną. Od tego czasu angażuję się w pomoc podopiecznym ośrodka i ich rodzicom. Widzę, jak im ciężko i jak bardzo potrzebują wsparcia, dlatego zabiegałam o rozbudowę ośrodka, bo to niezwykle ważny projekt. Na co dzień organizujemy także zbiórki, paczki dla dzieci i wiele innych akcji na rzecz OREW-u – mówi Lidia Gajdas radna Rady Miasta Tychy.

Ośrodek jest bezpłatny, utrzymuje się z dotacji celowych, które starczają na bieżące potrzeby. Dodatkowo tyscy urzędnicy przeznaczyli z budżetu miasta 165 tys. złotych na wykonanie projektu, a potem także środki na wykonanie inwestycji.

- Wielokrotnie rozmawialiśmy z rodzicami dzieci niepełnosprawnych. Wiemy, w jak trudnej sytuacji się znajdują i jak bardzo potrzebują pomocy i wsparcia. Dzięki temu ośrodkowi dorośli niepełnosprawni będą mieli zapewnioną opiekę, a ich rodzice choć trochę wytchnienia w opiece nad swoimi dziećmi - mówi Andrzej Dziuba – prezydent Tychów.

Podpisanie umowy i wykonanie inwestycji

Przetarg wygrało konsorcjum dwóch firm (Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. oraz Firma Budowlana Mazur Sławomir Mazur). Inwestycja wyniesie budżet miasta 10,3 mln złotych. Jak informuje Urząd Miasta w Tychach od podpisania umowy wykonawca ma 15 miesięcy na wykonanie prac. W tym czasie Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy OREW przy Al. Niepodległości 90 w Tychach będzie funkcjonował i zapewniał opiekę wszystkim potrzebującym.