W Tychach powstanie Tyski HUB Zielonej Gospodarki. Pieniądze będą pochodziły z Polskiego Ładu

Koło tyskiej Mediateki, w budynku Zespołu Szkół Municypalnych zamiast muzeum powstanie "Tyski HUB Zielonej Gospodarki". Miejsce będzie przeznaczone dla przedsiębiorstw zajmujących się szeroko pojętą ekologią. Pieniądze na realizację mają pochodzić z Polskiego Ładu.

"Tyski HUB Zielonej Gospodarki" ma się znaleźć w ostatniej niewyremontowanej części budynku Zespołu Szkół Municypalnych. Dzisiaj miejsce pomiędzy nowoczesnym budynkiem tyskiej Mediateki a Halą Sportową przy al. Piłsudskiego straszy. Znaleźć tam miało się muzeum architektury oraz nowa siedziba Muzeum Miejskiego. Ostatecznie z planów zrezygnowano, a nowa siedziba Muzeum Miejskiego ma zostać umieszczona w „nowym centrum Tychów”, którego budowa planowo zakończy się dopiero za kilkanaście lat.

Natomiast już od kilkunastu lat opuszczony budynek niezrealizowanego Zespołu Szkół Municypalnych szpeci tyski krajobraz. Pojawiła się szansa na zagospodarowanie terenu przy wykorzystaniu funduszy pochodzących z Polskiego Ładu.

– Chcemy w jednym miejscu zogniskować wszystkie strefy aktywności, administracji publicznej, przedsiębiorstw prywatnych, start-up’ów, być może też uczelni, które w swojej działalności kierują się w stronę technologii, które odpowiadają na zmiany klimatyczne. Czyli takie, które mówią o szeroko pojętej ekologii, w tym nowych źródłach energii. Do tej pory jest tak, że nie każdy mieszkaniec ma pełne informacje o tym, czym jest np. pompa ciepła, fotowoltaika i ile to kosztuje, jak to działa – mówi naczelnik Wydziału Innowacji i Inwestycji w Tychach Jan Cofała.

Tychy zielonym miastem Śląska

Tychy jeszcze do niedawna postrzegane jako zielone miasto, planują pozostać wierne temu jak są odbierane. Dlatego też zainwestują w „zielone” technologie. Ma to zachęcić przedsiębiorców i mieszkańców do pozostania w mieście, a także do lokowania swoich firm właśnie w Tychach.

– Korzystając z pieniędzy z Polskiego Ładu, chcielibyśmy w różny sposób wspomóc przedsiębiorstwa, firmy i działalności, które chciałyby rozwijać się w tej dziedzinie. Do tej pory środki, które mieliśmy z zewnątrz przeznaczaliśmy na komunikację miejską, albo na infrastrukturę: kanalizację, DK 1, oświetlenie, nowe autobusy, parkingi. Teraz uznaliśmy, że czas zwrócić się z ofertą do przedsiębiorców, którzy też płacą podatki u nas w mieście i nie można o nich zapominać. Są tak samo ważnym elementem gminy jak mieszkańcy – dodaje Jan Cofała.

Nowe lodowisko w Tychach i HUB

W rejonie tyskich Hal Sportowych w 2021 roku prezydent Tychów Andrzej Dziuba zapowiedział budowę nowego krytego lodowiska. Obiekt miałby znaleźć się za budynkiem Zespołu Szkół Municypalnych, obok wybiegu dla psów w parku bł. Karoliny.

Na razie skupiamy się na niedokończonym budynku Zespołu Szkół Municypalnych. To dla nas od lat jest priorytetem. I właśnie pojawiła się szansa, żeby skorzystać z funduszy Polskiego Ładu. Za pomocą tych funduszy planujemy rozwiązać ten problem, a jednocześnie zaoferować coś nowego i zrobić krok do przodu, wyprzedzając oczekiwania – informuje Jan Cofała. Zapytaliśmy co z miejscami parkingowymi przy planowanych inwestycjach – Tutaj się jeszcze zastanawiamy, bo z jednej strony miejsca parkingowe muszą być, jeśli myśli się o takim przedsięwzięciu, z drugiej strony wiemy i widzimy, że mamy dużo parkingów od strony Hali Sportowej. Myślę, że dzisiaj miejsca parkingowe nie stanowią dużego problemu – dodaje.