W Tychach ruszyła rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski

1 czerwca 2021 roku ruszyła ogólnopolska rywalizacja o tytuł Rowerowej Stolicy Polski. Akcja kręcenia kilometrów potrwa do 30 czerwca. Urząd Miasta zachęca tyszan do przyłączenia do tegorocznych zmagań i podjęcia rywalizacji w ramach grup rowerowych i kręcenia kilometrów na rzecz Tychów.

Rowery miejskie

"Rowerowa Stolica Polski” to rywalizacja, w której udział bierze kilkadziesiąt miast z całej Polski. W rywalizacji w liczbie pokonywanych na rowerze kilometrów przez mieszkańców miast biorących udział w akcji, może wziąć udział każdy. Organizatorem akcji jest Miasto Bydgoszcz, a pierwsza edycja została przeprowadzona w 2019 roku.

Cel

Celem projektu jest przede wszystkim:

  • propagowanie aktywnego wypoczynku
  • promocja turystyki rowerowej
  • promocja jazdy rowerem, jako alternatywnego środka transportu
  • wdrażanie idei smart city w miastach
- Grupy rodzinne, szkolne czy też po prostu grupy sportowe – wszystkich zachęcamy do kręcenia na rzecz Tychów – mówią tyscy urzędnicy.

Dla uczestników rywalizacji zaplanowano 4 rowerowe imprezy:

  • 6 czerwca, miejsce: Przystań kajakowa MOSM w godzinach 16.00-18.00,
  • 13 czerwca, miejsce: Plac Baczyńskiego w godzinach 16.00-18.00,
  • 20 czerwca, miejsce: Park Jaworek w godzinach 16.00-18.00,
  • 11 lipca, miejsce: al. Niepodległości pod napisem TYCHY, w godzinach 16.00-18.00.

Jak przyłączyć się do akcji?

W zmaganiach mogą wziąć udział wszyscy, którzy jeżdżą na rowerze i są posiadaczem telefonu komórkowego. Trzeba tylko pobrać darmową aplikację Aktywne Miasta i wybrać miasto, dla którego chce się zbierać kilometry. Aplikacja działa na terenie całego świata, dlatego każdy uczestnik, bez względu na miejsce, w którym się znajduje, może kręcić kilometry dla swojej drużyny. Bez względu na to, czy na rowerową wyprawę wybierasz się rekreacyjnie raz w tygodniu, czy też codziennie pokonujesz większy dystans np. dojeżdżając do szkoły czy pracy. – Informuje Urząd Miasta Tychy

Wpływ akcji na miasto

Udział mieszkańców w akcji będzie również miał nieoceniony wpływ podczas planowania zagospodarowania przestrzennego i tworzenia nowej infrastruktury rowerowej. Dzięki danym z aplikacji (szczegółowej statystyce przejazdów, tzw. „mapie ciepła”) miasto dowie się, którymi drogami i ścieżkami rowerowymi tyszanie poruszają się najczęściej i jakie kierunki obierają najchętniej.

Szczegółowe informacje dotyczące akcji, regulaminu aplikacji i rywalizacji, pozostałych uczestników a także ranking miast, będzie można znaleźć na stronie internetowej www.rowerowastolicapolski.pl .

W ubiegłorocznej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski Tychy zajęły 21. miejsce. Przez cały wrzesień 2020 r. tyszanie przejechali w sumie 58 966 kilometrów, spędzili na rowerach 3 975 godzin oraz spalili 2 237 876 kalorii!