W Tychach szukają utalentowanych młodych ludzi, których prace zawisną obok obrazu Edwarda Dwurnika

Tychy mają szansę zapisać się na kartach historii sztuki. W mieście rusza konkurs plastyczny, którego celem jest pokazanie Tychów z perspektywy dzieci i młodzieży. Organizują go Gemini Park oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1. Finałem będzie wystawa, na której oprócz nadesłanych prac, pokazany zostanie nigdy wcześniej nie prezentowany obraz malarza Edwarda Dwurnika, przedstawiający Tychy.

Gemini Park Tychy

W Tychach i okolicznych miejscowościach rozpoczęły się właśnie poszukiwania młodych artystów, których prace zostaną pokazane na wielkiej wystawie. Wszystko za sprawą organizowanego konkursu plastycznego „Z TYCH ciekawych – miasto naszymi oczami", który organizują wspólnie centrum handlowe Gemini Park Tychy oraz Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków.

W konkursie mogą wziąć udział zarówno wychowankowie przedszkoli, uczniowie szkół podstawowych, jak również młodzież ze szkół ponadpodstawowych z:

 • Tychów,
 • Mikołowa,
 • Orzesza,
 • Łazisk,
 • Bierunia,
 • Kobióra,
 • Lędzin,
 • Gostyni,
 • Bojszów,
 • Woli,
 • Międzyrzecza,
 • Świerczyńca,
 • Wyr.
- Spośród tysięcy uczniów w naszym regionie chcemy znaleźć prawdziwe perełki. Dzieci i młodzież pełną pasji do sztuki, a przede wszystkim odważną, potrafiącą dzięki swojemu talentowi pokazywać i interpretować otaczających je świat. Liczymy przy tym na kreatywność. Tym bardziej, że młodzi twórcy dostają absolutną swobodę, w tym jak podejmą temat – mówi Aleksandra Zawodzińska, dyrektor marketingu i PR Gemini Park Tychy

Tematem przewodnim jest miasto Tychy

Tym tematem są Tychy. Przygotowane prace powinny przedstawiać najciekawsze miejsca, obiekty lub wydarzenia, które są charakterystyczne dla naszego miasta. To jedyne sztywne ramy, jakie zadali organizatorzy.

- Technika nadesłanych prac może być dowolna. Może to być tradycyjny obraz malowany np. farbami olejnymi, plakatowymi lub akrylami, ale może to być także jakaś innowacyjna lub eksperymentalna technika, koniecznie jednak płaska. Same prace mogą być np. klasyczne, abstrakcyjne, kubistyczne czy surrealistyczne. Liczymy, że uczestnicy konkursu pokażą nietypowe podejście do sztuk plastycznych, ale i do samego tematu – mówi Maciej Gruchlik, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków.

Prace można już nadsyłać. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą je przygotowywać w grupach 2-5 osobowych. Podobnie jest w przypadku uczniów klas I-III. Uczniowie klas IV-VIII oraz szkół ponadpodstawowych mogą przesyłać prace indywidualnie. W każdym z przypadków można jednak zgłosić tylko jedno dzieło.

Zasady zgłoszenia prac są dwuetapowe.

 • W I etapie należy zgłosić chęć udziału w konkursie. W tym celu wypełnia się specjalny formularz dostępny na stronie MDK (można go odesłać mailowo lub złożyć osobiście w siedzibie MDK-u). Zgłoszenia może dokonać nauczyciel.
 • W II etapie, do 11 czerwca, należy dostarczyć prace na adres: Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 im. Artystów Rodu Kossaków, 43-100 Tychy, ul. Kardynała Hlonda 1. Udział w konkursie jest bezpłatny

Z pośród nadesłanych prac, w każdej z kategorii wiekowych, zostaną wybrane i nagrodzone te najciekawsze. Łączna pula nagród to 15 000 zł. Wybrane prace zostaną także we wrześniu zaprezentowane na wielkiej wystawie w Gemini Park Tychy. Tam prace młodych artystów pojawią się w sąsiedztwie dzieła znanego malarza Edwarda Dwurnika, który zmarł przed blisko trzema laty.

- Po raz pierwszy pokażemy jeden z ostatnich obrazów tego wybitnego artysty, który co ciekawe, także przedstawia Tychy. Obraz do tej pory nie był nigdzie prezentowany i wystawiany. Olbrzymie płótno, mające 210x300 cm, ujrzy światło dzienne po raz pierwszy. To prawdziwa gratka dla wielbicieli sztuki, którzy będą mogli w jednej przestrzeni zobaczyć dzieła nieraz bardzo młodych twórców-amatorów i wybitnego polskiego malarza, którego prace są w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Warszawie czy Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie – mówi Aleksandra Zawodzińska.

Szczegóły dotyczące konkursu, w tym regulamin można znaleźć na stronach tychy.geminipark.pl oraz mdk1.tychy.pl