W Tychach wyprodukowano już 2,5 mln Fiatów 500. W fabryce padł rekord

Fiat

Jubileuszowy egzemplarz samochodu zjechał z linii produkcyjnej 22 marca 2021 r. To zamówiona z rynku francuskiego hybrydowa wersja Dolcevita. W zakładach Stellantis padł kolejny imponujący wynik. Miejski model fiata pobił rekord tyskiej fabryki w całkowitej ilości wyprodukowanych samochodów, wyprzedzając kultowy model Fiata Pandy i legendarnego Fiata 126p.

- Nasza słynna „pięćsetka" cieszy się niesłabnącą popularnością na wielu rynkach europejskich i światowych. Fiaty 500 z Tychów znalazły odbiorców w ponad stu krajach świata. Najwięcej wyeksportowaliśmy do Włoch, Wielkiej Brytanii, Francji i Niemiec, ale w dziesiątce największych rynków znajduje się także daleka Japonia. Produkowana w Polsce „500” to prawdziwie globalny produkt marki Fiat, który trafił również na tak egzotyczne rynki jak Kajmany, Curacao, Saint Martin, Senegal, Nowa Kaledonia czy Ghana – podkreśliła dr Henryka Bochniarz, członek Rady Nadzorczej FCA Poland S.A.

W Polskiej fabryce Fiata jubileuszową oprawę otrzymują także egzemplarze przed i po. I tak - samochód numer 2 499 999 trafi do klienta z Polski, który zamówił wersję Fiat 500 Sport, a numer 2 500 001 - Abarth 595 Monster Energy Yamaha, powędruje na rynek włoski.

To pierwszy jubileusz, który obchodzimy w Tychach już jako fabryka należąca do koncernu Stellantis. Nie wyobrażam sobie samochodu, który lepiej symbolizowałby nasz rozwój i zmiany zachodzące w fabryce niż model 500, z którym jesteśmy związani od tylu lat. Pięćsetka dała nam możliwość rozwoju zarówno w zakresie kompetencji załogi fabryki, jak i umożliwiła ciągłe wdrażanie nowych technologii i procesów. Tradycyjnie już modele produkowane w Tychach nie poddają się trendom i standardowym cyklom życia produktu i tak też jest w przypadku „500”, która od przeszło 10 lat regularnie zajmuje najwyższe miejsca w rankingach sprzedaży samochodów miejskich w Europie – podsumował Tomasz Gębka, dyrektor fabryki Stellantis w Tychach i członek zarządu FCA Poland S.A.

Lider sprzedaży

Miniony, 2020 rok - Fiat 500 zakończył z tytułem europejskiego lidera sprzedaży samochodów miejskich. Udziały rynkowe wyniosły aż 17,7%. Model utrzymał wynik z poprzedniego roku, zwiększając swój udział na rynku. Wyniki nie dają złudzeń - samochód cieszy się niesłabnącą popularnością.

Najbardziej globalny Fiat w historii

Warto zaznaczyć, że niemal 80% wszystkich wyprodukowanych egzemplarzy nie trafia na rynek włoski i jest sprzedawana w innych krajach.

64 lata tradycji i nieustannego rozwoju

Pierwsza generacja modelu debiutowała w 1957 roku. Z taśm produkcyjnych zjechało już blisko 7 milionów egzemplarzy, w tym 2,5 miliona z tyskiej fabryki. Liczby pokazują, jak skutecznie udało się połączyć cztery pokolenia kierowców modelu.

Ponadczasowa ikona, model który dyktuje trendy. Wersje sportowe, modne, wygodne i dopasowane do potrzeb użytkownika. Warto przywołać więc Diesel, Gucci, GQ i Collezione - kultowe modele modowe. Rivę czy Abarth Rivale - przedstawicieli świata jachtingu oraz niecodzienne Anniversario i 60th, które uczciły model z pierwszej generacji.

Zdobywca licznych nagród

Łącznie jest ich ponad 60. Wśród nich między innymi „Car of the Year 2008”, „EuroCarBody 2007”, „Auto Europa 2008”, „World Car Design of the Year 2009”, „Złoty Compass 2011”, „Najpiękniejsze Auto na Świecie” i wiele innych...

W zasięgu ręki

Na rynku wtórnym znajduje się bardzo bogata oferta Fiatów 500. Ceny nowych modeli zaczynają się już od 50 tysięcy złotych.