Wibrafon i gitara rozruszają w piątkowy wieczór Jezioro Paprocańskie

Akustyczna grupa Formation-In Krzysztofa Nowakowskiego zaprezentuje swój jazzowy program na wibrafon i gitarę w ramach najbliższego tyskiego Muzycznego Wieczoru nad Jeziorem. Wygląda (i brzmi) na to, że inspirowany wielkim malarzem-abstrakcjonistą projekt będzie pasować jak ulał do relaksu nad wodą.

Formation-In to akustyczny duet, w którym prowadzącym instrumentem jest perkusyjny wibrafon - metalowy odpowiednik drewnianego ksylofonu - wspomagany gitarą. Połączenie tych brzmień może przywodzić na myśl podróże jachtami i żaglówkami niczym z filmów z lat 60. i 70. - a do tego swój koncert nad urokliwym podmiejskim akwenem artyści nazwali „Jazzy Lake”.

Inspiracją do założenia duetu stały się obrazy, których autorem był prekursor abstrakcjonizmu Wassily Kandinsky. Był on nie tylko znakomitym malarzem, ale także muzykiem, który słyszał swoje obrazy (zjawisko znane w medycynie jako synestezja) i używał muzycznych terminów do ich opisu.

„Paleta jest klawiaturą, oczy są harmonią, a dusza fortepianem z wieloma strunami. Artysta jest ręką, która uderza w klawisze aby spowodować wibracje w duszy, a każdy dźwięk ma swój kolor, jego odcień jest wysokością tonu, a nasycenie dynamiką”. - Wassily Kandinsky

Krzysztof Nowakowski to absolwent Wydziału Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Młody wirtuoz perkusji ma już na swoim koncie występy zagraniczne; współpracuje ze słynnym wrocławskim teatrem muzycznym Capitol m.in. przy oprawie takich musicali jak kultowe West Side Story czy Scat Leszka Możdżera. Współpracował też z Marcinem Wyrostkiem, Justyną Steczkowską czy Kayah.

W Formation-In towarzyszy mu mistrz gitary Przemek Hanaj – kolega z uczelni (dwa fakultety - gitara klasyczna oraz elektryczna) oraz muzyk sesyjny aktywny przy wielu polskich i międzynarodowych projektach koncertowych i studyjnych.

Piątkowy jazz na plenerowej scenie nieopodal placu zabaw nad „Paprami” rozpocznie się o 20; wstęp wolny. Organizatorem jest MCK Tychy.

Mozaika z ewlewacji ZEG w Tychach

Może Cię zainteresować:

Zrób sobie futurystyczną tyską mozaikę - zajęcia z Muzeum Miejskim

Autor: Arkadiusz Korejwo

25/07/2023

Centrum wycieczkowe tyskie browary ksiazece

Może Cię zainteresować:

Nowa atrakcja w Tyskich Browarach Książęcych. Od 1 sierpnia 2023 r. będzie można zwiedzać również rozlewnię piwa

Autor: Katarzyna Pachelska

25/07/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023