Więcej policyjnych patroli na drogach. Rusza świąteczna akcja drogówki

Jak co roku w okresie świąt wielkanocnych na śląskich drogach nad bezpieczeństwem czuwa więcej patroli drogówki. Na tyskich drogach od piątku, 15 kwietnia 2022 r., również będzie można spotkać wzmożone policyjne patrole.

KMP Tychy
Drogówka Tychy

Od piątkowego poranka mundurowi na Śląsku i w tym w Tychach pilnują bezpieczeństwa na drogach. Policjanci dyscyplinują kierowców i pieszych, którzy naruszają przepisy ruchu drogowego, a także wykluczają z dalszej jazdy pijanych kierujących. Policjanci kontrolują trzeźwość, sprawdzają stan techniczny pojazdów oraz zwracają szczególną uwagę na to, czy kierowcy i pasażerowie przemieszczają się w zapiętych pasach, a dzieci w fotelikach.

Oznakowane i nieoznakowane radiowozy, a nawet… drony

Przez kolejne świąteczne dni policjanci ruchu drogowego będą widoczni nie tylko na wylotówkach, trasach szybkiego ruchu i najczęściej uczęszczanych miejscach, ale też na rzadziej użytkowanych drogach, w miastach i wsiach. – Mundurowi, przy wykorzystaniu oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów, wideorejestratorów, dronów, ręcznych mierników prędkości oraz innych środków technicznych, będą czuwać nad bezpieczeństwem na drogach. Stróże prawa kontrolują prędkość, a także stan techniczny samochodów - dlatego też lepiej sprawdzić, czy auto jest przygotowane do jazdy jeszcze przed wyruszeniem w podróż. Rozważny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy pojazd ma ważne badania techniczne, czy wszystkie światła są sprawne oraz, czy wszystkie płyny eksploatacyjne są uzupełnione – informują policjanci.

Największe natężenie ruchu policjanci przewidują w świąteczny poniedziałek, kiedy większość z podróżujących będzie wracać do swoich domów.

– Pamiętajmy, że czas podróży nie zawsze jest taki sam. Lepiej do celu dojechać nieco później, niż narażać siebie i swoich pasażerów na niebezpieczeństwo spowodowane zbyt szybką jazdą – mówią policjanci.

Zero litości dla pijanych kierowców

Policjanci zapowiadają wzmożone kontrole na zawartość alkoholu wśród kierujących. Tak samo jak w ubiegłych latach i w tym roku nie będzie taryfy ulgowej dla pijanych kierowców. – Nie będzie żadnego pobłażania dla tych, którzy wsiądą za kierownicę pod wpływem alkoholu, narkotyków lub innych niedozwolonych substancji. Kontrole będą także obejmowały sprawdzenia, czy wszyscy podróżujący jadą z zapiętymi pasami bezpieczeństwa i czy dzieci są przewożone w fotelikach – zapowiadają policjanci.

– Rozwaga i ostrożność za kierownicą to zasady odpowiedzialnego kierowcy nie tylko w czasie świąt – informują tyscy mundurowi.