Wielki malarz zaklęty w pradawne pieśni. Chór Katapetasma plus orkiestra AUKSO w Tychach

W niedzielę (11 czerwca) w tyskim kościele Ducha Świętego odbędzie się niezwykły koncert - w katolickiej świątyni wystąpi bowiem prawosławny chór Katapetasma akompaniowany przez orkiestrę AUKSO. Przyczynkiem do tego kulturowego połączenia jest postać współautora niezwykle oryginalnego wystroju tego kościoła - Jerzego Nowosielskiego.

Artur Pławski/MCK Tychy
Duch święty tychy gołębica

Sejm uchwalił kulturalnym patronem bieżącego roku plastyka Jerzego Nowosielskiego (1923-2011) - jednego z najwybitniejszych malarzy polskich XX wieku, filozofa i teologa prawosławnego. W kościele pw. Ducha Świętego w Tychach-Żwakowie można podziwiać jego awangardowe polichromie, które czerpią z tradycji bizantyńskich ikon.

Wznoszenie się zasłony

W ramach wydarzeń celebrujących postać wybitnego twórcy w niedzielę o 19:30 w tyskim kościele rozebrzmią wspólnie dziewięcioosobowy chór męski Katapetasma specjalizujący się w najdawniejszych pieśniach cerkiewnych i muzyczna chluba Tychów - obsypywana nagrodami i naginająca muzyczne kanony orkiestra kameralna AUKSO, której nazwa pochodzi od greckiego słowa oznaczającego wznoszenie się. Nazwa chóru to z kolei greckie określenie zasłony zakrywającej ołtarz.

Jej liturgiczna rola polega na udostępnianiu najbardziej tajemniczego i świętego miejsca w centralnych momentach nabożeństw. Zespół Katapetasma przyjął tę nazwę, by podkreślić że „odkrywa esencję piękna zawartego na przestrzeni całej historii muzyki cerkiewnej” - z naciskiem na najstarsze pieśni bizantyjskie, staroruskie i gruzińskie. Członkowie grupy zajmują się również odtwarzaniem prawosławnej tradycji nabożeństw jako psalmiści, dyrygenci i teolodzy.

Repertuar jest zapowiadany jako swego rodzaju muzyczna inkarnacja malarstwa, wśród którego się odbędzie. Złoży się na niego przekrój przez prawosławne tradycje muzyczne terenów dawnej Rzeczypospolitej - między innymi wielogłosy barokowe, lokalne pieśni czy XX-wieczne kompozycje cerkiewne.

Wstęp na koncert jest wolny; obowiązują zapisy telefoniczne (887 450 212, także SMS) lub mailowe (g.oleksy@muzeum.tychy.pl). Po wydarzeniu można będzie nabyć na miejscu książkę Krystyny Czerni „Nowosielski na Śląsku. Sztuka sakralna“, wydaną przez Muzeum Miejskie w Tychach (płatność tylko gotówką).

Wydarzenie jest objęte patronatem medialnym Magazynu ŚLĄZAG.

Motoserce 2

Może Cię zainteresować:

Tyskie Motoserce w sobotę pod Żyrafą. Motocykle i dobroczynność

Autor: Arkadiusz Korejwo

09/06/2023

Muzeum tychy

Może Cię zainteresować:

Samotność niejedno ma imię. Nowa wystawa Muzeum Miejskiego w Tychach

Autor: Arkadiusz Korejwo

31/05/2023

Robotnica a wiki

Może Cię zainteresować:

Quiz z najnowszej historii Tychów. Dziesięć niełatwych pytań!

Autor: Arkadiusz Korejwo

08/06/2023