Wielkie widowisko wkrótce na Rynku w Bytomiu. 500 artystów na wielopoziomowej scenie

Już w najbliższy piątek, 25 czerwca, o godz. 21.00, na bytomskim Rynku odbędzie się spektakularne wydarzenie. Zobaczymy wielkie widowisko „Tryptyk Powstańczy – Pamięć ziemi”, z udziałem aż 500 artystów.

Trwają przygotowania do widowiska łączącego muzykę, taniec i sztuki wizualne. Tworzony z rozmachem interdyscyplinarny spektakl „Tryptyk Powstańczy – Pamięć ziemi”, zostanie zaprezentowany już w piątek, 25 czerwca o godz. 21.00 na Rynku w Bytomiu. Widowisko będzie zaprezentowane z okazji metropolitalnych obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. Na płytę rynku organizatorzy zapraszają całe rodziny. Jeżeli pogoda nie dopisze, pamiętajmy o streamingu w internecie, który pozwoli nam uczestniczyć w tym wyjątkowym wydarzeniu.

Tryptyk


Wielka scena na bytomskim Rynku

Scena powstająca właśnie na Rynku będzie robić wrażenie. Ma kilka poziomów i kilka skrzydeł. Wystąpi na niej 500 artystów, którzy przedstawią opowieść o poświęceniu, rodzinie i miłości do ojczystej ziemi. Ma to być widowisko, w którym przenikną się różne gatunki i formy sztuki, ale przede wszystkim niekonwencjonalna lekcja śląskiej historii.

– Na kartach historii związanej z dziejami Górnego Śląska, Bytom zapisał się jako ważne miejsce. To tu, za sprawą silnych ośrodków propolskich i determinacji ludzi, zaczyna się opowieść o dążeniach do przyłączenia tych ziem do odradzającej się Polski. Pielęgnujemy tę pamięć, dlatego gorąco wszystkich zapraszam na ten wyjątkowy spektakl – mówi prezydent Bytomia, Mariusz Wołosz.
Tryptyk


Pół tysiąca artystów na scenie

W koncercie weźmie udział łącznie aż pół tysiąca artystów związanych z wieloma instytucjami kultury Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Wśród nich zobaczymy wykonawców: Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”, Orkiestry Wojskowej w Bytomiu, solistów Baletu Opery Śląskiej w Bytomiu, Wydziału Teatru Tańca w Bytomiu Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie, Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu Rozbark, Chóru Mieszanego LUTNIA z Chorzowa, Akademickiego Chóru Politechniki Śląskiej w Gliwicach, Orkiestry Symfonicznej i Chóru Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach, Akademickiego Chóru Amicus z Katowic, Chóru Mieszanego „Ogniwo” z Katowic, Orkiestry KWK „Knurów”, baletu Zespołu Pieśni i Tańca „Mały Śląsk” z Radzionkowa, Orkiestry Dętej KWK „Halemba” z Rudy Śląskiej, Sosnowieckiej Orkiestry Dętej, Chóru Młodzieżowego „Resonans con tutti" im. N. G. Kroczka oraz Orkiestry Muzeum Górnictwa Węglowego z Zabrza.

Wśród solistów zobaczymy:

  • Joannę Woś.
  • Piotra Lempę.

Wydarzenie będą prowadzić:

  • Aleksandra Batog,
  • Dariusz Niebudek,
  • Wiesław Sławik.
Tryptyk

Muzyczna oprawa mistrzów

Widowisko składa się z trzech części i prologu. Utwór „Pamięć ziemi”, który stanowi prolog tryptyku, specjalnie na to wydarzenie napisał Klaudiusz Jania. Wykona go pięć orkiestr dętych. W pierwszej części usłyszymy znaną i mniej znaną muzykę filmową Wojciecha Kilara, w drugiej ‒ moc brzmienia orkiestry symfonicznej i dwustuosobowego chóru w utworze Józefa Świdra, a w trzeciej ‒ muzykę rozrywkowo-rockową w wykonaniu Wojtka Ciuraja, młodego twórcy, który wydaje płyty o tematyce powstań śląskich.

Podczas koncertu w Bytomiu wystąpi on z:

  • Abradabem, raperem, współzałożycielem Kalibra 44,
  • Apostolisem Anthimosem,
  • Karoliną Skrzyńską.

– W widowisku zobaczymy również tancerzy, poruszających się na kilku poziomach sceny oraz video-art. Chcemy, by wszystkie te dziedziny przenikały się, łączyły w taki sposób, by widz odbierał je jako całość – mówi Karolina Widera, reżyserka, inscenizatorka przedstawienia.

Tryptyk

Historia Śląska w tańcu

Ogromną rolę w wydarzeniu odegra taniec. Choreografię, w której zaprezentują się wykonawcy wielu instytucji kulturalnych z naszego regionu (m.in. Zespół Pieśni i Tańca „Mały Śląsk”, Opera Śląska, Wydział Teatru Tańca AST, Teatr Rozbark) przygotowali Henryk Konwiński i Jakub Lewandowski.

– Choreografia zawsze jest wymagającym zadaniem, bez względu na muzykę, do której powstaje. Chcemy pokazać historię Śląska w pewnym skrócie ruchowym. Głównym tematem widowiska jest śląska rodzina, przez której pryzmat, wszystko oglądamy i na której wszystko się skupia – mówi Henryk Konwiński, wielokrotnie nagradzany choreograf, reżyser operowy i teatralny.

Tryptyk


Dopełnieniem choreografii oraz bogatej warstwy muzyczno-wokalnej będzie obraz, który w formie wideoartu wyeksponowany zostanie na elementach multimedialnej scenografii oraz w projekcjach na bytomskich kamienicach.

Widowisko będzie transmitowane na kanale YouTube Bytomskiego Centrum Kultury oraz Miasta Bytomia, a link do streamingu będzie udostępniony na stronach internetowych miasta Bytom oraz pozostałych miast Metropolii. Widowisko będzie dostępne w sieci przez 24 godziny od jego zakończenia.

Organizatorami widowiska są: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia, gmina Bytom oraz Bytomskie Centrum Kultury. Wydarzenie odbywające się w Bytomiu w ramach obchodów 100. rocznicy III Powstania Śląskiego. Zadanie jest finansowane ze środków Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii oraz ze środków gminy Bytom. Metropolia przekazała na ten cel 700 tys. zł, natomiast gmina Bytom – 100 tys. zł.