Wieszak Wymiany Ciepła na dworcu PKP w Tychach. Ubrania dla potrzebujących

Na tyskim dworcu PKP tyskie radne postawiły „Wieszak Wymiany Ciepła”. Inicjatywa ma na celu pomóc osobom potrzebującym i bezdomnym przetrwać nadchodzące zimne dni.

Wymiana Ciepła / Facebook
Wymiana Ciepła

Jak poinformował portal tychy.pl radne Aleksandra Pabian i Patrycja Kosowska-Pawłowicz od czterech lat stawiają na dworcu PKP w Tychach wieszak, z którego mogą skorzystać osoby potrzebujące i bezdomne. Ciepłe ubrania na wieszak może odwiesić każda osoba, która posiada ubrania których już nie używa.

Portal tychy.pl wskazuje, że jest jedna najważniejsza zasada. Odwieszane ubrania mają być ciepłe i czyste oraz niezniszczone.

– Jak co roku zmotywowałyśmy nasze rodziny oraz znajomych, aby przeglądnęli szafy i podzielili się zimowymi ciuchami, których już nie potrzebują. Tak rozpoczynamy akcję i zapraszamy do niej wszystkich mieszkańców miasta. My zobowiązujemy się do regularnego uzupełniania Wieszaka Wymiany Ciepła i dbania o jego porządek, jednak zaangażowanie mieszkańców miasta jest tutaj kluczowe – mówi dla portalu tychy.pl Aleksandra Pabian.

Ogólnopolska akcja "Wymiana Ciepła"

Inicjatywa podjęta przez tyskie radne z całą pewnością pomoże uboższym mieszkańcom naszego miasta. Dodatkowo jest to idealne rozwiązanie, jeżeli szkoda nam wyrzucić nieużywane przez nas ubrania, które są w dobrym stanie. Zamiast na śmietnik, ubrania trafią do potrzebujących. Podobne wieszaki stoją też w innych częściach miasta

- Idea jest tak prosta, że prościej się nie da! Postaw wieszak, powieś ciepłe ubranie, jedną rzecz na początek… Pozwól, by ubrań przybywało. Pozwól, by potrzebujący bez skrępowania brali czego Im trzeba. To działa. To dzieje się samo - informują organizatorzy akcji Wymiana Ciepła.

Rekomendacje od pomysłodawców akcji:

1. Znaleźć legalne miejsce na wieszak. Od miasta lub prywatny kawałek chodnika. Wieszak powinien być dostępny 24 godziny na dobę - 7 dni w tygodniu. Miejsce dostępne, widoczne. Dobrze, żeby było zadaszone - najcieplejsza puchowa kurtka nasiąknięta deszczem, jest nie do wysuszenia dla osoby bezdomnej.

2. Znaleźć solidny i duży wieszak. Albo zupełnie inaczej - płot lub kij od szczotki.

3. Postawić.

4. Zapełnić ciepłymi ubraniami. WIESZAMY: KURTKI, PŁASZCZE, POLARY, SWETRY. Obok można ustawić pojemnik na CZAPKI, SZALIKI, RĘKAWICZKI. Wszystkie rozmiary - także dziecięce.

4. Można drukować nasze pliki do pobrania na tej stronie. Ale wystarczy karton i marker.

5. Mówić ludziom, żeby wieszali ciepłe kurtki, płaszcze i swetry.