Wirtualna rzeczywistość w tyskiej Mediatece. Odmienne spojrzenie na bibliotekę

Miejska Biblioteka Publiczna w Tychach pochwaliła się nową ofertą – zestawem rzeczywistości wirtualnej. Jest to kolejna atrakcja w tyskiej Mediatece, która ma na celu promocję czytelnictwa.

Obraz sztucznej rzeczywistości powstaje przy wykorzystaniu specjalnych okularów oraz komputera. Obecnie w Czytelni Multimedialnej w tyskiej Mediatece znajduje się jedno stanowisko pozwalające na doświadczanie wirtualnej rzeczywistości. Docelowo mają to być dwa stanowiska.

– Biblioteka od wielu lat rozszerza swoją działalność na różne sfery. Organizujemy m. in. warsztaty, kursy, spotkania autorskie, przedstawienia i teatrzyki dla dzieci. Prowadzimy też różne debaty, udostępniamy tablety. Także cały wachlarz usług cały czas jest rozszerzany. Oczywiście ma to jeden cel – promocję czytelnictwa i zachęcenie osób do korzystania z podstawowych usług biblioteki. Przy okazji wypożyczania książek oferujemy dodatkowe usługi, które mają wartość poznawczą i edukacyjną – mówi Anna Krawczyk, dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach

Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tychach dodaje, że sprzęt do tworzenia wirtualnej rzeczywistości nie służy do gier. Cały pomysł z instalacją sztucznej rzeczywistości w tyskiej Mediatece związany jest z zachęceniem młodych, ale pełnoletnich osób do skorzystania z ofert proponowanych przez miejską bibliotekę. – Chcemy zachęcić młodych ludzi do tego, żeby do nas przyjść. Zapisać się. Wypożyczyć książkę, ale przy okazji spróbować odnaleźć się w tej wirtualnej rzeczywistości – podkreśla.

Zestaw VR w tyskiej Mediatece

Zestaw, który został zakupiony dla tyskiej Mediateki kosztował odpowiednio okulary – 6,5 tysiąca złotych i komputer 8 tysięcy złotych. Oprócz zakupu sprzętu zostały zakupione programy, które umożliwiają doświadczanie multimedialnie wykreowanej komputerowej wizji przestrzeni. Najnowsze wyposażenie Mediateki umożliwia edukację z zakresu między innymi techniki, historii, sztuki, kosmosu czy ludzkiej anatomii.

Elementy zestawu są dezynfekowane, każdy korzystający otrzymuje również jednorazową podkładkę na twarz. Jedna sesja trwa około 30 minut. Można się zapisywać dzwoniąc pod numer: 32 438 04 71. Jak podkreślają pracownicy Mediateki z zestawu mogą korzystać jedynie osoby pełnoletnie.