Wizualne kontrole prędkości. Strażnicy miejscy otrzymali nowe uprawnienia

Od dzisiaj 30 sierpnia strażnicy miejscy mają nowe uprawnienia do nakładania mandatów za wykroczenia. W życie weszło rozporządzenie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, w którym znajdują się nowe przepisy dotyczące m. in. jazdy na elektrycznej hulajnodze.

Lubo minar 2l O5x Np3 E0 U unsplash

Według nowych przepisów poruszający się hulajnogą elektryczną musi korzystać z drogi dla rowerów lub specjalnego pasa dla rowerów z nie większą prędkością niż 20 km/h. W przypadku braku wyznaczonych dróg rowerowych, kierujący hulajnogą może korzystać z jezdni na której maksymalna dopuszczalna prędkość wynosi 30 km/h. Jednak jadący hulajnogą po jezdni nie może przekroczyć 20km/h.

Poruszanie się hulajnogą i rowerem po chodniku

Jeżeli w pobliżu nie ma jezdni z dopuszczalną prędkością 30 km/h albo specjalnie wyznaczonej drogi rowerowej, wtedy kierujący hulajnogą elektryczną może poruszać się chodnikiem. Musi jednak pamiętać, że po drodze dla pieszych może jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego oraz musi zachować szczególną ostrożność oraz ustępować pierwszeństwa pieszemu i nie utrudniać ruchu.

- Nowe przepisy egzekwujemy od poniedziałku. Mówimy tutaj o prędkości, którą możemy się poruszać po chodnikach hulajnogami elektrycznymi i rowerami w sytuacji, kiedy możemy się poruszać chodnikiem. Wtedy ta prędkość nie może być większa od prędkości poruszającego się pieszego - czyli ok. 6 km/h - powiedział w rozmowie z Polsat News Waldemar Forysiak z wrocławskiej Straży Miejskiej.

Dodał, że Straż Miejska będzie mogła zmierzyć prędkość wizualnie. Ocena strażnika miejskiego będzie wystarczająca i wtedy Straż Miejska może podjąć interwencję.

Pościg za kierującymi

- W niektórych przypadkach pościg rowerowy jest możliwy. Jednak myślę, że w większości przypadków użytkownicy hulajnóg elektrycznych i rowerów, to normalni ludzie, którzy rozumieją, że przepisy muszą być przestrzegane, bo jest to dla dobra pieszych jak i tych, którzy jeżdżą - podsumował w rozmowie z Polsat News Waldemar Forysiak.

Zasadne jest, aby strażnicy straży gminnych (miejskich) posiadali uprawnienia do nakładania grzywien w drodze mandatów karnych wobec uczestników ruchu korzystających z nowych pojazdów lub urządzeń nieprzestrzegających zasad wynikających z ww. ustawy – podkreśliło MSWiA w uzasadnieniu nowej regulacji.

Uprawnienia do kierowania

Kierujący hulajnogą elektryczną w wieku od 10 lat do 18 lat musi posiadać kartę rowerową lub prawo jazdy kategorii:

  • AM
  • A1
  • B1
  • T

Osoby powyżej 18 roku życia nie potrzebują tych dokumentów. Dzieci poniżej 10 roku życia mogą jeździć jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.