Wizyta Komisji ds. klimatu w Tychach. „Dobry gospodarz potrafi nawet ze ścieków robić energię”

1 grudnia 2021 roku Tychy odwiedziła senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw klimatu. W spotkaniu wzięli udział samorządowcy oraz członkowie senatu.

Do Tychów w ramach odwiedzin komisji nadzwyczajnej przyjechali samorządowcy oraz przedstawiciele Senatu, wśród osób które wzięły udział w spotkaniu znalazły się wicemarszałkini Senatu RP Gabriela Morawska-Stanecka, senator Stanisław Gawłowski, zastępca prezydenta Tychów Maciej Gramatyka, wójt gminy Wyry Barbara Prasoł, prezes RCGW Zbigniew Gieleciak ora dr. inż. Stanisław Tokarski z AGH i Głównego Instytutu Górnictwa.

- Cieszę się z tego, że dobry klimat do obrad Nadzwyczajnej Komisji do spraw Klimatu dostrzegli państwo w Tychach. W naszym mieście podejmujemy wiele działań związanych m.in. z ochroną powietrza. Jako jedno z pierwszych miast w Polsce zrealizowaliśmy program wymiany starych pieców na nowe. W ostatnim roku wydaliśmy ponad 20 milionów m.in. na Odnawialne Źródła Energii czy fotowoltaikę. Tychy są także liderem elektromobilności oraz jednym z trzech miast w Polsce, gdzie jeżdżą trolejbusy. Oprócz RCGW, także inne spółki np. Master czy PKM Tychy, aktywnie działają w obszarze wykorzystania nowych technologii. Jestem przekonany, że będą Państwo mieli okazję je także zobaczyć. Życzę dobrych obrad i zapraszamy ponownie do naszego miasta – mówił Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów.

Jak informuje magistrat, członkowie komisji wizytę w Tychach zaczęli od odwiedzenia Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej. Później odwiedzili Wodny Park Tychy i znajdujące się w nim Edukatorium. Swoją wizytę w urzędzie rozpoczęli od konferencji prasowej.

Podczas konferencji głos zabrała Gabriela Morawska-Stanecka i przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej do spraw klimatu, senator Stanisław Gawłowski.

„Chcielibyśmy, by takie projekty realizowano także w innych miastach w kraju”

– Podczas dzisiejszej wizyty zobaczyliśmy m.in. biogazownię, która zasila Park Wodny Tychy. Jako senacka Komisja Nadzwyczajna do spraw Klimatu odwiedzamy takie miejsca i chcielibyśmy, by takie projekty realizowano także w innych miastach w kraju. To bardzo ważne, bo jesteśmy w tak trudnym czasie, że wszyscy musimy działać, by temperatura na ziemi nie rosła w tak zastraszającym tempie – mówiła Gabriela Morawska-Stanecka.

- Chcę podziękować za zaproszenie do Tychów. Wszyscy mamy świadomość, że musimy odchodzić od spalania węgla i korzystać z innych alternatyw. Dobry gospodarz potrafi nawet ze ścieków robić energię! Warto tego typu pomysły przenosić do innych miast. Tychy są wyjątkiem, a nie powinny – stwierdził senator Gawłowski.

O polityce energetycznej i nie tylko

- To rzadka okazja, by pokazać tak znamienitym gościom skale zmian, która dokonała się w ciągu 20 lat w naszej oczyszczalni. W 2001 roku byliśmy jednym z najgorszych takich zakładów w województwie, ale udało się nam się zrealizować nasze plany. To co do tej pory było odpadem, my traktujemy to jako potencjał i wykorzystujemy w sposób najbardziej efektywny – powiedział Zbigniew Gieleciak.

Jak informuje tyski urząd, po konferencji w sali sesyjnej urzędu odbyło się spotkanie członków komisji z przedstawicielami samorządów i ekspertami.

„O dobrych praktykach RCGW w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i energetyki odnawialnej” mówił prezes Zbigniew Gieleciak. Wójt Gminy Wyry - Barbara Prasoł, opowiedziała o tym, „Jak mała gmina może dostosowywać się do zmian klimatu?” , a dr inż. Stanisław Tokarski z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Głównego Instytutu Górnictwa, mówił o ryzykach i niezbędnych działaniach związanych z polityką energetyczną.