Wojewoda Jarosław Wieczorek wstrzymuje powołanie tyskiego domu pomocy społecznej w Kobiórze

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek ma wątpliwości czy gmina może realizować swoje zadania na terenie innej gminy. Tyskie władze wątpliwości nie mają i złożyły odwołanie od decyzji wojewody.

Kamil Peszat
271295774 455531656133553 5333053432141418429 n

W 2017 roku gmina Tychy przejęła od Archidiecezji Katowickiej ponad 3-hektarową nieruchomość wraz z działką w Kobiórze. Na zakup i zaadoptowanie budynku miasto wydało z budżetu prawie 19 mln złotych. W lutym 2021 roku radni podjęli uchwały dotyczące powołania Domu Pomocy Społecznej w Kobiórze, jednak wtedy wojewoda śląski Jarosław Wieczorek nie miał do nich żadnych wątpliwości. Brak pewności pojawił się pod koniec 2021 roku, kiedy to wojewoda podważył decyzje tyskiej rady miasta. W związku z tym miasto nie może rozpocząć działalności DPS.

– Gdyby Wojewoda podważył nasze decyzje w lutym, kiedy zostały podjęte, w lipcu, a nawet we wrześniu, to do końca roku zdążylibyśmy znaleźć sposób, by ośrodek mógł rozpocząć działalność od 1 stycznia 2022 roku. Szkoda, że nie otrzymaliśmy takiej informacji – informuje prezydent Tychów Andrzej Dziuba.

Tyski DPS w „pałacu biskupim”

Tyski Dom Pomocy Społecznej od momentu przejęcia działki, czyli od 2017 powstaje na terenie Kobióra. W budynku, w którym jeszcze przed 2017 rokiem miał powstać „pałac biskupi”, w którym prawdopodobnie miał zamieszkać emerytowany arcybiskup Damian Zimoń.. Oficjalnie zlokalizowany w lesie obiekt miał pełnić funkcję administracyjną, sakralną i mieszkalną stając się siedzibą metropolity katowickiego. Ostatecznie nowy metropolita arcybiskup Wiktor Skworc postanowił sprzedać budynek. Po zakupie obiektu przez gminę Tychy trzeba było zaadaptować budynek do potrzeb Domu Pomocy Społecznej.

Prezydent miasta Tychy poinformował, że obiekt mógł zostać oddany do użytku już od 1 stycznia 2022 r. Jednak na otwarcie domu pomocy społecznej potrzeba zgody wojewody śląskiego, a takiej na razie nie ma.