Wraca Orszak Trzech Króli. Pochody kolędników wyruszą z Marii Magdaleny i parafii w Cielmicach

Wesołej tradycji stanie się znów zadość. W piątek 6 stycznia 2023 r. po raz pierwszy od 2020 roku ulicami Tychów przejdą dwa kolędowe orszaki z okazji dnia Trzech Króli - zaplanowały je parafie ze Starych Tychów i Cielmic.

Orszaki organizowane są na całym świecie – w samej Polsce każdego roku wyrusza kilkaset radosnych jasełkowych pochodów. Po pandemicznej przerwie kolędnicy, część z nich przebrana w fantastyczne kostiumy, będą znów mogli uczcić święto zwane oficjalnie przez kościół Objawieniem Pańskim. Jest to jedno z najstarszych świąt chrześcijańskich, od którego wyrosły i ,,odłączyły się" święta Bożego Narodzenia.

Na Cielmicach orszak wyruszy z kościoła. Narodzenia św. Jana Chrzciciela po mszy o godzinie 10.30, a na Starych Tychach z kościoła św. Marii Magdaleny po mszy o godzinie 12.00 ruszy główny, uroczysty przemarsz.

Atrakcje Orszaku Trzech Króli w Tychach

Barwne orszaki Europejski, Afrykański i Azjatycki przejdą z kościoła św. Marii Magdaleny przez Rynek na Plac Baczyńskiego i z powrotem do stajenki u stóp kościoła, gdzie czekać już będzie Maryja z Dzieciątkiem.

Po drodze wędrujący spotkają postacie pasterzy, Heroda, będą świadkami scen walki dobra ze złem oraz pokłonu Trzech Króli oddanemu Świętej Rodzinie. Odbędzie się wspólne kolędowanie, a na chętnych czekać będą okolicznościowe peleryny, królewskie atrybuty i flagi do wypożyczenia, by jeszcze pełniej i kolorowo uczestniczyć w orszaku.

Tegoroczna edycja Orszaku odbędzie się pod hasłem ,,Niechaj prowadzi nas gwiazda", które ma przypominać o Gwieździe Betlejemskiej. W starożytnych czasach pojawienie się jej na niebie zwiastowało narodziny kogoś ważnego. Promienista kolorowa gwiazda, noszona na drążku z kołowrotkiem wprawiającym ją w ruch jest noszona przez kolędników zwyczajem z XIX w – nie zabraknie jej i w Tychach.

Astronomiczna rocznica

W 2023 roku gwiazda będzie miała dodatkowo szczególne znaczenie – obchodzić będziemy 550 lat od narodzin wielkiego astronoma Mikołaja Kopernika, który wykonywał ten sam zawód, co ,,trzej królowie" - mędrcy ze Wschodu, którzy jako pierwsi ujrzeli na niebie znak zwiastujący dobrą nowinę.

Więcej informacji na facebookowym profilu organizatorów (link).

UM Tychy/ak

Tyskie wieczory kolędowe

Może Cię zainteresować:

Tyskie Wieczory Kolędowe 2023. Zobacz program tegorocznej edycji!

Autor: Urszula Gołkowska

01/01/2023

Tyski Asyż

Może Cię zainteresować:

Drugiej takiej budowy nie ma nigdzie w Polsce. Mały Asyż w Tychach powstaje od ponad 20 lat

Autor: Redakcja

31/12/2022