Wraca Śląska Jesień Gitarowa! Od 25 października rusza w Tychach 18. edycja święto gitarzystów

Uznany przegląd ,,analogowej", tradycyjnej muzyki gitarowej wraca po czterech latach przerwy. Festiwal organizuje Miejskie Centrum Kultury w Tychach w ścisłej
współpracy z Akademią Muzyczną w Katowicach i partnerskimi instytucjami, w tym AUKSO czy NOSPR. Całość odbędzie się w dniach 25-30 października.

Original

Śląska Jesień Gitarowa jest jednym z najbardziej renomowanych festiwali swego rodzaju w naszej części Europy. W tegorocznej edycji festiwalu wystąpi 161 wykonawców z całego świata, którzy zaprezentują impresje gitarowe ukazujące głębię i wszechstronność tego niezwykle popularnego instrumentu. Partnerami wydarzenia są wiodące lokalne instytucje kultury muzycznej, a patronatem objęła je cała gama mediów ogólnopolskich, lokalnych i branżowych. Mecenat nad wydarzeniem trzyma FCA Poland - właściciel równie chyba słynnej fabryki samochodów w Tychach.

Miasto usiane koncertami

Koncerty odbędą się w różnych miejscach na terenie miasta: pierwszego dnia odbędą się w Teatrze Malym oraz Zespole Szkół Muzycznych, W zespole szkół nieopodal Urzędu Miasta będą one się odbywały codziennie do 27.10; dzień później od rana do wieczora odbędą się tam lekcje z wirtuozami gitary. 29 października podwoje dla melomanów udostępni Hotel Tychy, gdzie odbędą się głównie tematyczne wykłady. W dniach 26-30 października koncerty gościć będzie Mediateka na Piłsudskiego, gdzie odbędzie się też konkurs finałowy. Bilety są do nabycia na stronie Ticketmaster.

– Gitara to uniwersalny klucz do świata muzyki, jest popularna,
kojarzona z różnymi gatunkami i przyciąga uwagę. Za pomocą gitary można
pokazać, jak bogaty jest świat muzyki. Funkcjonuje w bardzo różnych
odmianach i stylach
– mówi Marek Nosal, dyrektor artystyczny XVIII
Śląskiej Jesieni Gitarowej. Natomiast słowami Małgorzaty Król, dyrektorki tyskiego MCK:
- Do współtworzenia tegorocznej edycji zaprosiliśmy łącznie 161 artystów z całego świata – solistów, zespoły kameralne, pięć polskich orkiestr i gwiazdy światowego formatu. To m.in. Adam del Monte, Enrike Solinís, Erlendis Quartet, Yamandu Costa (laureat Latin Grammy Awards 2021) oraz nominowany do Grammy Awards 2022 Mak Grgić.

Atrakcyjne nagrody dla laureatów

Konkurs przewiduje bardzo atrakcyjne nagrody - poza nagrodami pieniężnymi (kwoty dla wyróżnionych w koncercie finałowym to 5000, 1500 i 1000 euro) zwycięzca otrzyma bardzo cenny instrument oraz możliwość występu na recitalach na Węgrzech, Czechach, Słowacji oraz w Polsce. Pozostałe nagrody dla wyróznionych to m.in. sponsorowane występy, cenny sprzęt muzyczny i inne nagrody rzeczowe ufundowane przez licznych sponsorów.

Wydarzenia towarzyszące (1-24.10)


Już teraz, do 22 października można obejrzeć towarzyszącą wydarzeniu wystawę fotografii Ireneusza Kaźmierczaka –Śląska Jesień Gitarowa w obiektywie I. Kaźmierczaka – retrospektywa.

23 października o 12.00 w sali koncertowej NOSPR w Katowicach towarzystwie orkiestry NOSPR pod dyrekcją Cleila Cafiero wystąpi dam del Monte (Hiszpania/USA). Tego dni w studio koncertowym Polskiego Radia w Katowicach o 17:00 zaprezentuje się Kupiński Guitar Duo i Orkiestra Kameralna Archetti.

24 października w godzinach 13.00-17.00 ponownie wystąpi laureat Grammy Adam del Monte, a o 19.00 – Andrzej Grygier i François-Xavier Dangremont (Francja). Zaplanowano też wykład i lekcje mistrzowskie, na które wstęp jest bezpłatny.

UM Tychy, guitartychy.pl, ak