Współpraca MZUiM Tychy z policją. „Kierowco! Nie wyprzedzaj przed przejściem dla pieszych”

Tyscy policjanci poinformowali o podjęciu współpracy z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Tychach w celu przypominania o zachowaniu szczególnej ostrożności na drodze. Komunikaty dotyczą przejść dla pieszych.

KMP Tychy
MZUiM Tychy i policja

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego w Tychach na co dzień prowadzą:

  • prelekcje w szkołach,
  • lustracje dróg,
  • analizy bezpieczeństwa,

podejmują także działania na drodze i wykonują codzienną służbę w celu dbania o bezpieczeństwo na tyskich drogach. Teraz mundurowi chcą także, żeby kierowcy pamiętali o zasadach ruchu drogowego i ostrożności wobec pieszych w mieście. Dlatego stróże prawa porozumieli się z Miejskim Zarządem Ulic i Mostów w Tychach, by na elektronicznych tablicach przy drogach w mieście wyświetlały się komunikaty dla kierujących. – Teraz apel o treści „Kierowco!Nie wyprzedzaj przed przejściem dla pieszych!” przypominać ma kierującym o ostrożności wobec pieszych i rowerzystów. Nie chronią ich pasy bezpieczeństwa, karoseria czy poduszka powietrzna, są niczym niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego – mówią policjanci.

Nie tylko kierowcy muszą zachować ostrożność

Policja zwraca też uwagę na przepisy drogowe, które nakładają na uczestników ruchu drogowego zachowanie szczególnej ostrożności. Chodzi zarówno o kierowców jak i o pieszych i rowerzystów.

Przypominamy, że zbliżając się do przejścia dla pieszych, kierujący jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu, albo też wchodzącemu na to przejście – dodają mundurowi.

Mundurowi tłumaczą, że pieszy, rowerzysta, czy jadący na hulajnodze także powinni pamiętać, że przepisy nie zwalniają ich z tego samego obowiązku co kierowców – czyli z zachowania szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych. – W dalszym ciągu zabrania się także wchodzenia na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych. Pamiętajmy, że żadne przepisy, ani też znaki, nie sprawią, że będzie bezpiecznie, jeżeli sami nie będziemy ostrożni – wyjaśnia policja.