Kultura w sklepowych witrynach. Niecodzienne połączenie w galerii handlowej w Tychach.

Czy tyska kultura została sprowadzona do roli przerywnika między zakupami? Czy może jednak miastu udało się wprowadzić kulturę w nieoczywiste miejsca?

Z pewnością tyskie „Okno na kulturę”, znajdujące się w galerii handlowej Gemini Park Tychy, jest w stanie udzielić nam odpowiedzi na pytania. Znajdujące się w sklepowych witrynach instalacje artystyczne, a także różnorakie dzieła, promują i wspierają lokalną kulturę, co za tym idzie – lokalnych twórców.

Pierwsze takie przedsięwzięcie w regionie

Pomysł na przeniesienie kultury bliżej ludzi i ich codziennych aktywności, powstał w ostatnich miesiącach. W związku z pandemią większość działań kulturalnych została przeniesiona do świata online. Jednak tym przedsięwzięciem Miejskie Centrum Kultury w Tychach zaskoczyło wszystkich w regionie. MCK Tychy znalazło nową platformę pozwalającą na promocję kultury. Niefortunnie niedługo po utworzeniu kulturalnej przestrzeni w galerii, większość punktów handlowo-usługowych musiało ograniczyć swoją działalność, przez co ruch w galerii był dużo mniejszy. Dlatego też sztuka bijąca zza witryny kulturalnego eksperymentu nie docierała do dużej ilości odbiorców.

Niedawne zniesienie obostrzeń pozwoliło ponownie odżyć tej nietypowej formie promowania kultury. Współpraca tyskiej galerii sztuki z tyską galerią handlową zakłada zmieniające się co tydzień wydarzenia artystyczne np. spektakle na żywo czy wystawy.

Wiele galerii handlowych już we wcześniejszych latach zobaczyło potencjał w otwieraniu się na sztukę. Jednak cieszy fakt, że tyska współpraca jest jedną z pierwszych takiego rodzaju w regionie.

Wystawa „Touanda. Świat z tysięcy kropek i kresek”

Aktualnie w „Oknie na kulturę” możemy podziwiać wystawę „Touanda. Świat z tysięcy kropek i kresek”, która ukazuje, jak wszechstronną płaszczyzną potrafi być sztuka, którą można nie tylko podziwiać na ścianie ale również się w nią ubrać, nosić jako ulubiony element biżuterii lub przekształcić w dowolny gadżet codziennego użytku.

Zależność człowieka od sił natury, szukanie w przyrodzie ukojenia, poczucia przynależności, uwypuklenie wartości miłości, energii życia, przywiązania do siebie nawzajem - to główne przesłanie wystawy.

Touandę spotkasz w „Oknie na kulturę”:

20 i 21 maja (czwartek, piątek), godz. 17.30-19.30

Aneta Mlaś - Od 16 lat jest tyszanką z wyboru. Zajmuje się rysunkiem, ilustracją i malarstwem. Pod pseudonimem Touanda tworzy unikatowe prace, stawiając tysiące kropek za pomocą tuszu, cienkopisów, pisaków. Dbałość o detale, zamiłowanie do secesyjnych form, motywów roślinnych i steampunkowych wizji, to cechy rozpoznawcze jej stylu.

Inna rola centrum handlowego

W nowoczesnych galeriach handlowych znajdują się już nie tylko sklepy odzieżowe, ale także kina, kręgielnie, księgarnie, restauracje, drogerie, salony usługowe czy sklepy z elektroniką. W jednym miejscu spotykamy miejsca łączące wszystkie dziedziny życia ludzkiego. Co więcej, często w galeriach handlowych z okazji różnych świąt organizowane są imprezy tematyczne. Dziś już nikt nie kojarzy galerii wyłącznie z miejscem, w którym robi się zakupy. W ciągu kilku lat idea centrów przekształciła się w stronę miejsc w których współcześnie rozwija się kultura, kojarzona do niedawna wyłącznie z teatrami, operami czy galeriami sztuki.