Wyjątkowy, rodzinny festiwal w Tychach

Festiwal Malutki powstał z myślą o najmłodszych odbiorcach sztuki. Jest inicjatywą Teatru Małego w Tychach, dedykowaną dzieciom 0-5 lat oraz ich rodzicom. Pierwsza edycja Festiwalu Malutkiego w najbliższy piątek 25 czerwca 2021r. w Teatrze Małym w Tychach.

Mother

Organizatorzy festiwalu chcą zachęcić do nowych, wspólnych wrażeń artystycznych, ale przede wszystkim, do umacniania relacji rodzic-dziecko, poprzez sztukę teatralną. Pomysłodawczynią i inicjatorką Festiwalu Malutkiego jest Joanna Piwowar-Antosiewicz, która na co dzień pracuje w Teatrze Małym jako specjalistka ds. programowania edukacji teatralnej.

- Pomysł pojawił się pod wpływem dwóch zjawisk. Po pierwsze obserwujemy od kilku lat swoisty boom popularności spektakli kierowanych właśnie do małego widza w całym kraju. Po drugie, również w naszym teatrze, pojawiają się rodzice, którzy wprost pytają o takie propozycje. Chcieliśmy wprowadzić do repertuaru Teatru Małego naszą własną propozycję w tym zakresie. W ten sposób powstał Teatr Malutki i nasza pierwsza premiera najnajowa „NIE-MA", którą wspólnie przygotowałyśmy z Anią Białoń i choreografką Moniką Szpunar. Zaraz za tym, pojawił się koncept Festiwalu Malutkiego, jako inicjatywy skupiającej różne formy teatralne, choreograficzne, muzyczne, animacyjne skupione na widzach w wieku 0-5 lat. Pierwszą edycję przygotowaliśmy razem z Alicją Morawską Rubczak i fundacją ART FRACTION, którzy mają w tym obszarze największe w Polsce doświadczenie – mówi Joanna Piwowar-Antosiewicz.

Dwa spektakle

W ramach Festiwalu przygotowano dwa spektakle. Pierwszy z nich to wspomniana już propozycja Teatru Małego „NIE-MA" (1-3 lata), drugi to premierowa propozycja Teatru Animacji z Poznania „O czym szepcze las" w reż. A. Morawskiej Rubczak (2-5 lat). Ponadto, organizatorzy zapraszaja rodziców z dziećmi 0-3 na warsztaty „To jest teraz" - warsztaty ruchowe prowadzone przez KolektTacz.

- Przedstawienia dla najmłodszych to rodzaj teatru, w którym równie ważna jak samo widowisko jest przestrzeń, dostosowana do potrzeb najmłodszych, uwzględniająca ich możliwości percepcyjne i rozwojowe. Bliskość rodziców, aktorów, sceny, rekwizytów, które często ulegają transformacji w trakcie spektaklu, odpowiednio dobrane natężenie muzyki i świateł i płynność zmian wydarzeń na scenie - to wszystko sprawia, że dzieci czują się dobrze i bezpiecznie. W takich warunkach chętnie otwierają się na nowe doznania - dodaje Joanna Piwowar-Antosiewicz.

Strefa sensoryczno-animacyjna i wiele więcej...

Podczas festiwalu zaplanowano także dwie duże akcje twórcze na otwarcie i zamknięcie festiwalu prowadzone przez edukatorów z Teatru Małego w Tychach, strefę sensoryczno-animacyjną, czytanie performatywne, kącik dziecka i rodzica, kącik z literatura dla najmłodszych. A na zakończenie koncert zespołu „Mamy śpiewamy" dla dzieci w wieku 3-7 lat.