Zakończył się I etap Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Więcej pomysłów niż rok temu!

Tyski urząd miasta poinformował o zakończeniu I etapu Budżetu Obywatelskiego na 2023 rok. Mieszkańcy złożyli 197 formularzy. Wnioski trafią teraz pod ocenę formalną i merytoryczną.

Radosław Kaźmierczak
Plac Baczyńskiego Tychy

Zakończyło się zbieranie pomysłów na nowe inwestycje w ramach 9 edycji Budżetu Obywatelskiego. Tyszanie złożyli 149 wniosków rejonowych i 48 ogólnomiejskich.

– Mieszkańcy najczęściej wnioskują o poprawę bezpieczeństwa i komfortu korzystania z infrastruktury miejskiej. Nie zabrakło też wniosków dotyczących nasadzeń zieleni. Pojawiło się również kilka projektów dotyczących placów zabaw i możliwości wspólnego spędzenia czasu na nich – mówią tyscy urzędnicy.

Ze wstępnej analizy wniosków wynika, że pomysły tyszan obejmują inwestycje związane z zagospodarowaniem najbliższego otoczenia. Jak informują urzędnicy dużą grupę wniosków stanowią projekty kulturalne, takie jak:

  • cykle animacji dla dzieci,
  • festyny,
  • półkolonie,
  • spotkania autorskie,
  • zajęcia z rękodzieła.

Niektóre osoby wnioskowało również o zajęcia sportowe, mające na celu poprawę kondycji mieszkańców. Były to wnioski o: aerobik, zumbę oraz utworzenie infrastruktury do uprawiania wspinaczki.

Siedem wniosków więcej niż w 2021 roku

– Serdecznie dziękujemy autorom za każdy złożony projekt oraz wszystkim mieszkańcom za poparcie projektów na formularzach. Wniosków jest więcej niż w zeszłym roku, kiedy to złożono ich 190 – mówi Maciej Gramatyka, zastępca prezydenta Tychów ds. społecznych.

Urząd Miasta Tychy informuje, że od 22 marca do 23 czerwca 2022 roku wnioski będą sprawdzane pod względem formalnym i merytorycznym, będzie to także czas na spotkania z mieszkańcami. Promocja projektów zaplanowana jest od 20 lipca do 19 września 2022 roku. Głosowanie odbędzie się w terminie 9 – 19 września 2022 roku. Każdy mieszkaniec Tychów niezależnie od wieku może wziąć udział w głosowaniu i zdecydować, które projekty mają zostać zrealizowane w następnym roku. Lista wygranych projektów zostanie opublikowana na stronie razemtychy.pl do 7 października 2022 roku.