Zakup mieszkania z przetargu - na czym to polega?

Zastanawiasz się nad tym, czy ty również możesz kupić nieruchomość w atrakcyjnej cenie? Tak, jeśli możesz liczyć na łut szczęścia, albo po prostu weźmiesz udział w przetargu!

Przetarg mieszkniowy od spoldzielni jak wziac udzial

Czym jest przetarg mieszkaniowy i kto może z niego skorzystać?

Przetarg mieszkaniowy to dziś szansa dla wielu inwestorów na zakup nieruchomości za niewielkie pieniądze. Z tej szansy korzystają nie tylko handlarze, ale również osoby prywatne. Mieszkanie na przetarg wystawia najczęściej spółdzielnia mieszkaniowa, spółka Skarbu Państwa, urząd gminy, miasta. Choć czasem jest to sytuacja podobna jak w przypadku licytacji komorniczej, mieszkanie z przetargu jest wolne od zadłużenia, nawet jeśli to ono spowodowało przejęcie lokalu przez spółdzielnię. Co istotne, jest także wolne od poprzednich mieszkańców. W ich interesie jest bowiem opróżnienie nieruchomości, w celu odzyskania choć części swoich pieniędzy.

O tym, kto może wziąć udział w przetargu, decyduje jego rodzaj. W przypadku przetargu ograniczonego zaproszeni są wyłącznie ci, którzy spełniają określone w ogłoszeniu wymagania. Najczęściej jest ono skierowane do osób mieszkających w sąsiedztwie, tym samym budynku, gminie. Przetarg nieograniczony to oferta skierowana do wszystkich, którzy mieliby ochotę nabyć dane lokum. Warunkiem wzięcia udziału jest przedłożenie stosownych dokumentów (wskazanych w ofercie) oraz wpłata wadium, czyli kwoty, najczęściej w wysokości 10% ceny wywoławczej, która stanowi zabezpieczenie dla organizatora. Co ważne, po ogłoszeniu wyników przetargu, wadium zwycięzcy zostaje zapisane na poczet wpłaty za zakup, z kolei wszyscy inni otrzymują zwrot swoich pieniędzy.

Lista przetargów mieszkaniowych

Ogłoszenia tego rodzaju wywieszane są na tablicach informacyjnych w spółdzielni, urzędzie, ale najwygodniej i najskuteczniej jest szukać ich w Internecie. Na stronie: Listaprzetargow.pl możesz na bieżąco przeglądać najświeższe oferty licytacji. Sprawdź, na jakim poziomie są tam ceny wywoławcze za lokale. Obok przetargów na mieszkania, działki, domy, garaże, lokale użytkowe i inne nieruchomości, znajdziesz tu także ogłoszenia o licytacjach komorniczych oraz sprzedaży od syndyka.

Jakie mieszkania trafiają na przetarg?

Stan mieszkań wystawianych w przetargach jest bardzo różny. Jeśli lokal trafił na licytację z powodu zadłużenia, z reguły wymaga on gruntownego remontu, podobnie w przypadku śmierci właściciela, który był osobą starszą, samotną. Niemniej jednak zdarzają się na przetargach także mieszkania w bardzo dobrym stanie, zadbane, np. wówczas, gdy małżonkowie po rozwodzie nie potrafią dojść do porozumienia w temacie majątkowym. W przypadku mieszkania do remontu warto mieć na uwadze jego potencjał, a do przewidywanych kosztów doliczyć dodatkową kwotę za niezbędne prace.

Należy wiedzieć, że zgłoszenie do przetargu jest jednoznaczne z akceptacją jego stanu faktycznego. Zawsze więc obejrzyj wcześniej lokal, a także sprawdź wpisy w jego księdze wieczystej. O ile ewentualne zadłużenie czynszowe wobec spółdzielni zostaje uregulowane i nie przechodzi na nowego nabywcę, o tyle sytuacja wygląda inaczej w przypadku obciążeń hipotecznych. Na szczęście można to teraz bardzo szybko sprawdzić przez internet.

czytaj więcej:

Mieszkania Tychy – jak zaaranżować taras dla miłośników roślinności?

Jak zaaranżować taras dla miłośników roślinności?

Wąkrotka azjatycka centellaisiatica gotu kola

Roślina długowieczności - odkrywanie tajemnic gotu koli

Przyszłość snu: Jak technologia zmienia przemysł materacowy?

Przyszłość snu: Jak technologia zmienia przemysł materacowy?

III Festiwal Restauracji Śląskich zacznie się już 27 maja

III Festiwal Restauracji Śląskich zacznie się już 27 maja!

Osiedla Jednorodzinne

Osiedla jednorodzinne. Inwestycje warte uwagi

Rego-Bis i Bośnia partnerami Międzynarodowych Targów Turystycznych w Zabrzu

Rego-Bis i Bośnia partnerami Targów Turystycznych w Zabrzu

Ile pieniędzy należy zabrać do Tajlandii?

Ile pieniędzy należy zabrać do Tajlandii?