Zakup mieszkania z przetargu - na czym to polega?

Zastanawiasz się nad tym, czy ty również możesz kupić nieruchomość w atrakcyjnej cenie? Tak, jeśli możesz liczyć na łut szczęścia, albo po prostu weźmiesz udział w przetargu!

Przetarg mieszkniowy od spoldzielni jak wziac udzial

Czym jest przetarg mieszkaniowy i kto może z niego skorzystać?

Przetarg mieszkaniowy to dziś szansa dla wielu inwestorów na zakup nieruchomości za niewielkie pieniądze. Z tej szansy korzystają nie tylko handlarze, ale również osoby prywatne. Mieszkanie na przetarg wystawia najczęściej spółdzielnia mieszkaniowa, spółka Skarbu Państwa, urząd gminy, miasta. Choć czasem jest to sytuacja podobna jak w przypadku licytacji komorniczej, mieszkanie z przetargu jest wolne od zadłużenia, nawet jeśli to ono spowodowało przejęcie lokalu przez spółdzielnię. Co istotne, jest także wolne od poprzednich mieszkańców. W ich interesie jest bowiem opróżnienie nieruchomości, w celu odzyskania choć części swoich pieniędzy.

O tym, kto może wziąć udział w przetargu, decyduje jego rodzaj. W przypadku przetargu ograniczonego zaproszeni są wyłącznie ci, którzy spełniają określone w ogłoszeniu wymagania. Najczęściej jest ono skierowane do osób mieszkających w sąsiedztwie, tym samym budynku, gminie. Przetarg nieograniczony to oferta skierowana do wszystkich, którzy mieliby ochotę nabyć dane lokum. Warunkiem wzięcia udziału jest przedłożenie stosownych dokumentów (wskazanych w ofercie) oraz wpłata wadium, czyli kwoty, najczęściej w wysokości 10% ceny wywoławczej, która stanowi zabezpieczenie dla organizatora. Co ważne, po ogłoszeniu wyników przetargu, wadium zwycięzcy zostaje zapisane na poczet wpłaty za zakup, z kolei wszyscy inni otrzymują zwrot swoich pieniędzy.

Lista przetargów mieszkaniowych

Ogłoszenia tego rodzaju wywieszane są na tablicach informacyjnych w spółdzielni, urzędzie, ale najwygodniej i najskuteczniej jest szukać ich w Internecie. Na stronie: Listaprzetargow.pl możesz na bieżąco przeglądać najświeższe oferty licytacji. Sprawdź, na jakim poziomie są tam ceny wywoławcze za lokale. Obok przetargów na mieszkania, działki, domy, garaże, lokale użytkowe i inne nieruchomości, znajdziesz tu także ogłoszenia o licytacjach komorniczych oraz sprzedaży od syndyka.

Jakie mieszkania trafiają na przetarg?

Stan mieszkań wystawianych w przetargach jest bardzo różny. Jeśli lokal trafił na licytację z powodu zadłużenia, z reguły wymaga on gruntownego remontu, podobnie w przypadku śmierci właściciela, który był osobą starszą, samotną. Niemniej jednak zdarzają się na przetargach także mieszkania w bardzo dobrym stanie, zadbane, np. wówczas, gdy małżonkowie po rozwodzie nie potrafią dojść do porozumienia w temacie majątkowym. W przypadku mieszkania do remontu warto mieć na uwadze jego potencjał, a do przewidywanych kosztów doliczyć dodatkową kwotę za niezbędne prace.

Należy wiedzieć, że zgłoszenie do przetargu jest jednoznaczne z akceptacją jego stanu faktycznego. Zawsze więc obejrzyj wcześniej lokal, a także sprawdź wpisy w jego księdze wieczystej. O ile ewentualne zadłużenie czynszowe wobec spółdzielni zostaje uregulowane i nie przechodzi na nowego nabywcę, o tyle sytuacja wygląda inaczej w przypadku obciążeń hipotecznych. Na szczęście można to teraz bardzo szybko sprawdzić przez internet.