Zakwit sinic w Paprocanach. MOSiR Tychy ogłosił zakaz kąpieli w jeziorze

MOSiR Tychy poinformował 28 czerwca 2021r. że w tyskim jeziorze zakwitły sinice. Kąpielisko na Paprocanach w tym roku działało jedynie tydzień.

Zakaz Kąpieli

MOSiR Tychy niedawno, bo 20 czerwca poinformował o otwarciu kąpieliska w OW Paprocany. Niestety już 28 czerwca 2021r. mieszkańcy Tychów jak co roku zostali zaskoczeni informacją o zakwicie sinic w Jeziorze Paprocany.

Z powodu zakwitu sinic, kąpielisko na terenie OW Paprocany zostało zamknięte do odwołania! Jednocześnie zachęcamy do korzystania z wodnego placu zabaw oraz kurtyn wodnych. - Poinformował MOSiR Tychy

Należy zadać sobie pytanie, czy 120-tysięcznie miasto w upalne dni, ochłody może szukać jedynie pod dwoma kurtynami wodnymi, lub na Wodnym Placu Zabaw? Oczywiście pomijając zamknięte obiekty takie jak, basen kryty MOSiR lub Wodny Park Tychy.

Tydzień

W tym roku wyjątkowo pojawienie się sinic w jeziorze zajęło 7 dni. Niektórzy z komentujących otwarcie kąpieliska dawali mu jedynie 2 dni, dopóki zostanie wprowadzony zakaz kąpieli w jeziorze z powodu sinic.

Może pora zająć się jakością wody w jeziorze?

Oczywiście Tychy nie są wyjątkiem, jeżeli chodzi o miejsce pojawiania się sinic. W letnim okresie, sinice pojawiają się nawet w Bałtyku. Upalne lato, oraz zanieczyszczenia, które spływają zarówno do Paprocan jak i do Bałtyku, stwarzają wręcz idealne warunki do pojawienia się sinic. Wszystkie stosowane do tej pory rozwiązania, które miały zażegnać ten problem, na razie zawodzą.

Czym są sinice?

Sinice to organizmy występujące m.in. w jeziorach, rzekach i morzach. Wytwarzają niebezpieczne dla człowieka toksyny, a ich obecność można rozpoznać po tym, że woda jest mętna i zielona. Kąpiel lub wypicie wody może powodować rumień, pokrzywkę, wysypkę, świąd skóry, zapalenie spojówek, bóle brzucha, duszności, wymioty, duszności czy biegunki.

Zakaz kąpieli w Paprocanach obowiązuje do odwołania, a stan wody będzie monitorowany.