Zakwit sinic w Paprocanach. MOSiR Tychy ogłosił zakaz kąpieli w jeziorze

MOSiR Tychy poinformował 28 czerwca 2021r. że w tyskim jeziorze zakwitły sinice. Kąpielisko na Paprocanach w tym roku działało jedynie tydzień.

Zakaz Kąpieli

MOSiR Tychy niedawno, bo 20 czerwca poinformował o otwarciu kąpieliska w OW Paprocany. Niestety już 28 czerwca 2021r. mieszkańcy Tychów jak co roku zostali zaskoczeni informacją o zakwicie sinic w Jeziorze Paprocany.

Z powodu zakwitu sinic, kąpielisko na terenie OW Paprocany zostało zamknięte do odwołania! Jednocześnie zachęcamy do korzystania z wodnego placu zabaw oraz kurtyn wodnych. - Poinformował MOSiR Tychy

Należy zadać sobie pytanie, czy 120-tysięcznie miasto w upalne dni, ochłody może szukać jedynie pod dwoma kurtynami wodnymi, lub na Wodnym Placu Zabaw? Oczywiście pomijając zamknięte obiekty takie jak, basen kryty MOSiR lub Wodny Park Tychy.

Tydzień

W tym roku wyjątkowo pojawienie się sinic w jeziorze zajęło 7 dni. Niektórzy z komentujących otwarcie kąpieliska dawali mu jedynie 2 dni, dopóki zostanie wprowadzony zakaz kąpieli w jeziorze z powodu sinic.

Może pora zająć się jakością wody w jeziorze?

Oczywiście Tychy nie są wyjątkiem, jeżeli chodzi o miejsce pojawiania się sinic. W letnim okresie, sinice pojawiają się nawet w Bałtyku. Upalne lato, oraz zanieczyszczenia, które spływają zarówno do Paprocan jak i do Bałtyku, stwarzają wręcz idealne warunki do pojawienia się sinic. Wszystkie stosowane do tej pory rozwiązania, które miały zażegnać ten problem, na razie zawodzą.

Czym są sinice?

Sinice to organizmy występujące m.in. w jeziorach, rzekach i morzach. Wytwarzają niebezpieczne dla człowieka toksyny, a ich obecność można rozpoznać po tym, że woda jest mętna i zielona. Kąpiel lub wypicie wody może powodować rumień, pokrzywkę, wysypkę, świąd skóry, zapalenie spojówek, bóle brzucha, duszności, wymioty, duszności czy biegunki.

Zakaz kąpieli w Paprocanach obowiązuje do odwołania, a stan wody będzie monitorowany.

czytaj więcej:

Obiekt MOSrR przy Jeziorze Paprocany

Czy w Paprocanach powstanie sauna?

Lifebelt

Ruszyło sezonowe "Ogniwo Wodne" na jeziorze Paprocańskim

Jeremy gallman wsfw 16qrf0 unsplash

Miasto Tychy rozda 500 bonów na żywe choinki!

Ławka nad jeziorem

Nowe ławki stanęły nad Jeziorem Paprocańskim

Policja

Tyscy policjanci doskonalili swoje umiejętności

Tyska Gala Sportu

Odbyła się Tyska Gala Sportu

Trawa

Dlaczego w Tychach nie kosi się trawników?