Zapobieganie problemowi bezdomności zwierząt domowych w Tychach. Bezpłatne zabiegi w ramach Budżetu Obywatelskiego

Tyszanie, którzy mają psy lub/i koty będą mogli skorzystać z bezpłatnej sterylizacji lub kastracji swoich zwierząt. Akcja finansowana jest z Budżetu Obywatelskiego miasta Tychy.

Pixabay.com
Zapobieganie problemowi bezdomności zwierząt domowych w Tychach

Projekt dotyczący bezpłatnej kastracji i sterylizacji psów i kotów został zgłoszony przez jedną z mieszkanek w ramach Budżetu Obywatelskiego. Teraz miasto poinformowało, że usługi opisane w propozycji tyszanki będzie świadczyć przychodnia weterynaryjna EURO-WET s.c., przy ulicy Armii Krajowej 2.

– Sterylizacja, kastracja oraz wszczepienie zwierzęciu elektronicznego identyfikatora będzie możliwe po podpisaniu przez zgłaszającego oświadczenia mówiącego o tym, że jest mieszkańcem miasta Tychy, właścicielem dostarczonego zwierzęcia, oraz że nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie hodowli rasowych psów lub kotów – informują tyscy urzędnicy.

Projekt Budżetu Obywatelskiego miasta Tychy

Wniosek złożony przez Aleksandrę Malinowską dotyczył finansowania mieszkańcom zabiegów sterylizacji i kastracji kotów oraz psów, a także wszczepianie elektronicznych identyfikatorów. – Realizacja projektu prowadzi do ograniczenia możliwości rozmnażania psów i kotów, a także umożliwia szybką identyfikację zwierząt zagubionych lub porzuconych. Celem zadania jest zapobieganie problemowi bezdomności zwierząt domowych na terenie gminy. Projekt ograniczy liczbę kotów i psów, które trafią do tyskiego schroniska oraz cierpienie zwierząt – informuje autorka w złożonym projekcie.

Jak możemy przeczytać w Biuletynie Informacji Publicznej usługa „chipowania” zwierząt ma być przeznaczona dla 350 zwierząt i wyniesie miasto 18 500 złotych. Natomiast usługa kastracji lub sterylizacji będzie kosztowała budżet miasta 102 568,70 złotych.

Budżet Obywatelski jest wydzieloną częścią budżetu miasta, o przeznaczeniu której decydują Tyszanie podczas głosowania na konkretne projekty zgłoszone przez mieszkańców.