Zaświadczenie o zaszczepieniu przeciwko COVID-19. Jak je zdobyć, też w j. angielskim

Prawdopodobnie większość osób, które planują tegoroczne wakacje będzie zmuszona okazać negatywny wynik testu na koronawirusa lub zaświadczenie o byciu zaszczepionym odpowiednią liczbą dawek szczepionki.

Vaccine

Co zrobić aby uzyskać zaświadczenie o przebytym szczepieniu przeciwko COVID-19?

Postanowiliśmy się przyjrzeć dokładniej, co należy wtedy zrobić. Dokument, który potwierdza uzyskanie szczepionki przeciwko koronawirusowi możemy znaleźć na swoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP). Aby zalogować się na swoje konto w systemie, musimy posiadać swój profil zaufany lub e-dowód, dzięki którym będziemy w stanie zalogować się na stronie login.gov.pl

W celu uzyskania zaświadczenia należy przejść do zakładki „Profilaktyka”, gdzie konieczne jest wybranie podzakładki „Szczepienia”. Kiedy pojawi nam się informacja o szczepieniu, wystarczy że klikniemy w przycisk „Poświadczenie PDF”. Wtedy zostanie wygenerowany w dwóch językach – polskim i angielskim - specjalny dokument poświadczający przebyte szczepienie przeciwko koronawirusowi. Na zaświadczeniu będą widniały m. in. daty przyjęcia pierwszej i drugiej dawki szczepionki, a także numer seryjny uzyskanej szczepionki.

Przypominamy, że od 10 maja na szczepienia przeciwko koronawirusowi mogą zapisywać się wszystkie chętne osoby, które w dniu wystawienia e-skierowania ukończyły 18 lat.

Szczepionki przeciw COVID-19 w Polsce

Obecnie w krajach Unii Europejskiej do obrotu dopuszczone są:

  • dwie szczepionki mRNA (Comirnaty - Pfizer i Moderna),
  • dwie szczepionki wektorowe (AstraZeneca i Janssen - Johnson&Johnson).

Szczepionki te chronią przed objawami COVID-19 wywołanymi przez koronawirusa SARS-CoV-2. Szczepienie obejmuje podanie 2 dawek domięśniowo, tylko szczepionka Janssen Johnson&Johnson wymaga podania tylko 1 dawki.

Ochrona pojawia się po. ok. 14 dniach po zakończeniu zalecanego schematu szczepienia. W dużych badaniach klinicznych potwierdzono wysoką skuteczność szczepionek w ochronie przed wystąpieniem objawów COVID-19. W badaniach tych brały udział również osoby z chorobami towarzyszącymi.

Po podaniu szczepionki mRNA lub wektorowej mogą wystąpić działania niepożądane pod postacią: bólu w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenia, bólu głowy, bólu mięśni i dreszczy, bólu stawów, gorączki i obrzęku w miejscu wstrzyknięcia.